Dallime mes rishikimeve të "Relievi i Evropës"

Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.173.204.102) dhe riktheu rishikimin 1899340 nga 1l2l3k
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.173.204.102) dhe riktheu rishikimin 1899340 nga 1l2l3k)
Etiketa: Manual revert
 
Në Evropë dallohen malet e '''vjetra''' dhe të '''reja'''.
 
*''Malet e vjetra'' janë krijuar para qindra milionë vitesh. Këto përfshijnë malet qendrore në [[Spanjë]] (Kastole, Iberike), në [[Evropa e Mesme|Evropën e Mesme]] ( Masivi Qendror, Vogezet, Shvarcvald, Harc, Bome, Xehrore) , malet në Ishujt Britanik (Kambrike, Devone, Penine), Gadishulli Ballkanik ( Rodopet), mali Ural etj.
Malet e vjetra dallohen edhe për nga pasuritë minerale, sidomos me qymyr dhe me hekur. Këto pasuri kanë ndihmuar zhvillimin ekonomik të vendeve në të cilat gjenden këto pasuri.