Dallime mes rishikimeve të "Fonetika"

19 bytes added ,  3 muaj më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.10.150) dhe riktheu rishikimin 2105480 nga Berishasinan
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.10.150) dhe riktheu rishikimin 2105480 nga Berishasinan)
Etiketa: Manual revert
 
{{Gjuhësi}}
'''Fonetika''' (nga fjala [[Greqishtja|greke]] riufφωνή, ''phone'' = tingultingulli/zëri) ështështë [[studimstudimi]] i [[tingull|tinguvetingujve]] ([[zëri njeriut|zëizëri]]) dhdhe një element i [[Gjuhësia|Gjuhësisë]]. Fonetika është e ndrshmendryshme nga ''[[FonologjaFonologjia]]'', sepse fonetika
cilëson si tingujtë shprehen kurse fonologjia cilëson përfaqeimetpërfaqesimet themelore të këtyre tinguj si simbolet në sistem linguitiklinguistik.
 
== Shiko edhe ==
* [[Shqiptimi]]