Dallime mes rishikimeve të "Plutoni (planet)"

424 bytes added ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[pending revision][pending revision]
No edit summary
No edit summary
'''Plutoni''' rrotullohet përtej orbitës Neptunit. Ai është shumë më i vogël së çdo planat zyrtar dhe klasifikohen tani si një [[Planeti xhuxh|planet xhuxh]]. Plutoni është më i vogël së shtatë prej hënave të Sistemit Diellor (Io, Europa, Ganymede, Callisto, Titan dhe Triton).
 
;Simbolet: [[File:Pluto symbol (fixed width).svg|16px|⯓]]<ref>{{cite web |url= https://www.jpl.nasa.gov/infographics/what-is-a-dwarf-planet |author= JPL/NASA |date= 2015-04-22 |website= Jet Propulsion Laboratory |title= What is a Dwarf Planet? |access-date= 2022-01-19}}</ref> dhe [[File:Pluto monogram (fixed width).svg|16px|♇]]<ref>{{cite book |editor=John Lewis |date=2004 |title=Physics and chemistry of the solar system |edition= 2 |page=64 |publisher=Elsevier}}</ref>
<b><p>Distanca : 5.913.520.000 km (39,5 AU) nga Dielli tek pjesa më e afërt [Theksojmë : Orbita e Plutonit e ndryshon distancën] </p>
<p>;Distanca : 5.700913.000520.000 km (3839,5 AU) nga TokaDielli tek pjesa më e afërt [Theksojmë : Orbita e Plutonit e ndryshon distancën] </p>
<b><p>;Distanca : 5.913700.520000.000 km (3938,5 AU) nga DielliToka tek pjesa më e afërt [Theksojmë : Orbita e Plutonit e ndryshon distancën] </p>
<p>;Diametri : 2274 km </p>
<p>;Masa : 1,27e22 Kg </p>
<p>Rrotullimi rreth Diellit : 248 Vjet </p>
<p>;Rrotullimi rreth VetësDiellit : 6,9248 orëVjet </p>
<p>;Rrotullimi rreth DiellitVetës : 2486,9 Vjetorë </p>
<p>;Temperatura : -&minus;229&nbsp;°C Poshtë Zeros </p>
<p>*Nëse në Tokë peshon 68 kg në Pluto peshon 4,5 kg </p></b>
 
Në mitologjinë Romakë, Plutoni (greqisht: xhehnem) është zot i botës së krimit.
102

edits