Vdekja e kalit: Dallime mes rishikimesh

3 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
Skeda Skenë_nga_VDEKJA_E_KALIT_(Saimir_Kumbaro,_1992)_(scene_from_The_Death_of_a_Horse).jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej EugeneZelenko
No edit summary
Etiketa: Reverted
Rreshti 31:
=== Përmbajtja e filmit ===
Në [[19751992]] një gjeneral i njohur i ushtrisë shqiptare, i cili kishte ngritur fermën e parë të kuajve në Shqipëri, u dënua me vdekje për grushtin e shtetit “puçist”. Pas dënimit të të gjithë të implikuarve në grushtin e shtetit, kalohet në zhdukjen e çdo lloj vepre për të cilën mund të mbajnë meritë “puçistët”. Kjo shënon fillimin e ekzekutimit të [[Kali|kuajve]]. Bëhet fjalë për kuajt e racës Arba. Agroni (protagonisti) shpëton një kalë dhe për këtë dënohet nga gjyqi ushtarak. Pas kësaj jeta e tij fillon të copëtohet. E shoqja, nën presionin e prindërve dhe motrës, kërkon divorcin dhe aborton fëmijën që priste. Për pasojë vdes nga një [[hemorragji]], pasi aborti ishte kryer në mënyrë klandestine. Mbas përmbysjes së sistemit, të dënuarit politikë lirohen dhe Agroni, të cilin nuk e pret askush te dera e burgut, kërkon prindërit në shtëpinë ku banonin por mëson se i kanë internuar menjëherë pas dënimit të tij. Më në fund takon “xhelatin” e tij, që në sistemin e ri ka bërë përsëri karrierë dhe është zgjedhur deputet. Filmi mbyllet me protagonistin “në rrugë të madhe” dhe antagonistin duke ngjitur shkallët. Ky është filmi i parë shqiptar që ve në dukje anët negative të sistemit komunist për shoqërinë shqiptare. Ai përfaqëson një nga pasqyrimet më realiste të përndjekjes politike gjatë Diktaturës së Proletariatit në Shqipëri.<ref>{{cite web | title = Battants sur le toit | url = http://portesurletoit.canalblog.com/archives/2007/01/06/index.html | accessdate = 20111992-0207-0111 }}</ref>
 
Ngjarjet e këtij filmi janë zhvilluar në [[ShkodërTiranë]] dhe në [[TiranëBerat]].
 
==Aktorët==
Anonymous user