Dallime mes rishikimeve të "Deti i Vdekur"

2.513 bytes added ,  6 muaj më parë
Ndryshova disa gjera te vogla.
(U kthye versioni 2229875 i bërë nga 77.28.210.135 (diskutimet))
Etiketa: Undo
(Ndryshova disa gjera te vogla.)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Dead sea sunset.jpg|parapamje|260px|Pamje nga Deti i Vdekur]]
'''Deti i Vdekur''', ''(në gjuhën hebre : ים המלח) ; ( arabe : البحر الميت)'', është liqen në [[Lindjen e Afërme]] por shpesherë e quajmë det. Cilësohet si deti më i kripur në botë. Kripesia është aq e madhe sa që në të nuk ka jetë, përveç disa mikroorganizmave-bakterje. Është det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajnë [[Izraeli]] dhe [[Jordania]], dhe e ka nji rrjedhë, lumin [[Jordan]]. Kripesia e tij është 30%, gjë që është 9 herë më e lartë se uji i zakonshëm i detrave. Është i gjatë 67 km dhe i gjerë deri në 18 km. Deti i Vdekur njëheresh është depresioni më i madh në tokë, ndërsa sipërfaqja e tij është në -418 metra të lartësisë nendetare dhe gjithnje është duke rënë. Thellësia e detit të vdekur është 330 m.
 
'''Histori e detit te vdekur sipas islamit:'''
 
Populli i Lutit përgënjeshtroi paralajmërimet… Ne dërguam kundër tyre stuhi gurësh (e cila i shkatërroi të gjithë), përveç familjes së Lutit, të cilën Ne e shpëtuam me mirësinë Tonë në orën e fundit të natës. Kështu i shpërblejmë ata që falenderojnë. Luti i kishte paralajmëruar për dënimin Tonë, por ata nuk i besuan paralajmërimet e tij.
 
Ai (Luti) u pat tërhequr vërejtjen atyre për dënimin Tonë të rëndë, por ata dyshuan në ato kërcënime. (El-Kamer: 33-36)
 
Luti jetoi në të njëjtën kohë me Ibrahimin. Ai u dërgua si profet në një prej popujve fqinj me popullin e Ibrahimit. Këta njerëz, siç na tregon Kurani, praktikonin një veprim të ulët të panjohur deri atëherë të quajtur sodomizëm, apo siç quhet sot homoseksualizëm.
 
Kur Luti i këshilloi të hiqnin dorë nga ky zakon i ulët dhe i paralajmëroi për një dënim të mundshëm, ata e kundërshtuan dhe vazhduan rrugën e shthurjes. Në fund, këta njerëz u shkatërruan nga një dënim i tmerrshëm.
 
'''Disa fakte per kete vend:'''
 
# Po zhduket ne menyre te befasishme.
# Uji i tij ka shume krip.
# Dhe ky vend nuk quhet det por liqen
 
Deti i Vdekur, në krahasim me disa vite me parë, është duke u zhdukur. Sidomos këto 50 vitet e fundit pamja e tij ka ndryshuar shumë dhe ka lidhje me ngrohjen globale. Izraeli dhe Jordania po përpiqen që të çojnë aty ujin e Detit të Kuq,që gjendet pranë, por deri më tani ky duket një projekt i largët.
 
Lidhje te jashtme:
 
# https://perishednationssq.wordpress.com/kapitulli-3-populli-i-lutit-dhe-qyteti-qe-u-kthye-permbys/
# https://www.kuran-index.com/Motori/Kerko
# https://fakteplus.net/disa-fakte-rreth-detit-te-vdekur-si-shpejgohet-ne-kuran/
 
Qyteti ku banoi Luti përmendet si qyteti i Sodomit në Dhiatën e Vjetër. Duke qenë i vendosur në veri të Detit të Kuq, ky komunitet duket se është shkatërruar në përputhje me përshkrimin e bërë në Kuran. Studimet arkeologjike tregojnë se qyteti qe vendosur në zonën e Detit të Vdekur, i cili shtrihet përgjatë kufirit të Jordanisë me territoret e pushtuara të Palestinës.
 
 
Sipas traditës islamike, Deti i Vdekur është vendi i Sodomës, qyteti që guxoi të fyejë Zotin. Për këtë arsye, Zoti lëshoi një shi squfuri, deri sa u formua Deti i Vdekur. I vetmi që arriti të shpëtonte ishte profeti Lut, që shpërndante fjalën e Zotit. Gruaja nuk e besonte dhe ajo u kthye në statujë kripe.
 
Uji i detit të Vdekur kryesisht është i nxehtë, dhe nxemja e tij nuk është e nevojshme. Për shkak se uji është shume i kripur e ka dendësinë te madhe. Në 35 metrat e sipërme kripesia është 30 – 40 % dhe temperature arrijnë 19 -37 gradë celsius. Në këtë gjendje nuk është e mundur futja në ujë deri në qafë, sepse trupi i njeriut ngrihet mbi ujë porsa hyn në ujë në lartësinë e gjoksit, kështu që notimi është pothuajse i pamundur përshkak se trupi qëndron në sipërfaqe. Kujdesi duhet të jetë i lartë që ndonje pike uji mos të depërtoje në sy, sepse është e domosdoshme shpëlarja me ujë të zakonshëm, - deti është aq i kripur sa që është e pamundur hapja e syve.
Anonymous user