Dallime mes rishikimeve të "Netta Barzilai"

15 bytes removed ,  9 muaj më parë
v
Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*(?:access\-?|archive\-?|doi\-broken\-|lay\-|pmc\-embargo\-|publication\-|air\-?)?date\s*=\s*\d{1,2} +)February( +\d{4}) +\1shkurt\2, -(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*(?:access\-?|archive\-?|doi\-broken\-|lay\-|pmc\-embargo\-|publication\-|air\-?)?date\s*=\s*\d{1,2} +)November( +\d{4}) +\1nëntor\2, -(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*(?:access\-?|archive\-?|doi\-broken\-|lay\-|pmc\-embargo\-|publication\-|air\-?)?...
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
v (Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*(?:access\-?|archive\-?|doi\-broken\-|lay\-|pmc\-embargo\-|publication\-|air\-?)?date\s*=\s*\d{1,2} +)February( +\d{4}) +\1shkurt\2, -(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*(?:access\-?|archive\-?|doi\-broken\-|lay\-|pmc\-embargo\-|publication\-|air\-?)?date\s*=\s*\d{1,2} +)November( +\d{4}) +\1nëntor\2, -(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*(?:access\-?|archive\-?|doi\-broken\-|lay\-|pmc\-embargo\-|publication\-|air\-?)?...)
 
== Karriera muzikore ==
Në Shtator 2017, Barzilai dëgjoi audicionin për sezonin e pesë të ''HaKokhav HaBa'', përzgjedhja kombëtare e Izraelit për [[Festivali Evropian i Këngës|Festivalin Evropian të Këngës]], me "Rude Boy" nga [[Rihanna]]. Pasi mori 82% të votave, ajo përparoi në fazën e dytë të konkursit në të cilën këndoi "Hey Mama" nga [[David Guetta]].<ref>{{Cito web|url=http://wiwibloggs.com/2017/11/01/chen-aharoni-among-qualifiers-episode-2-israels-next-star-eurovision-2018/199307/|title=CHEN AHARONI AMONG QUALIFIERS ON EPISODE 2 OF ISRAEL'S "THE NEXT STAR FOR EUROVISION 2018"|date=1 November 2017|accessdate=1 Novembernëntor 2017|publisher=wiwibloggs.com|language=en}}</ref><ref>{{Cito web|url=https://eurovoix.com/2018/01/05/israel-four-artists-qualify-next-star-2018/|title=Israel: Four Artists Qualify for Next Round of The Next Star 2018|date=5 January 2018|accessdate=5 Januaryjanar 2018|publisher=eurovoix.com|language=en}}</ref> Në shkurt 2018, ajo performoi "Wannabe" nga Spice Girls, dhe megjithëse humbi një duel ndaj Ricky Ben Ari, ajo vazhdoi në fazën tjetër pasi u zgjodh nga gjyqtarët.<ref>{{Cito web|url=https://www.escdaily.com/six-acts-left-israel-final-13th-february/|title=Six acts left in Israel, final on 13th of February|date=8 February 2018|accessdate=8 Februaryshkurt 2018|website=escdaily.com|language=en}}</ref>
 
Kënga e fundit që Barzilai interpretoi në konkurs ishte një përzierje e "Gangnam Style" nga [[PSY|Psy]] dhe "Tik Tok" nga [[Kesha]]. Pasi mori 210 pikë nga gjyqtarët dhe audienca, Barzilai fitoi vendin e parë dhe të drejtën e përfaqësimit të Izraelit në Eurovision.<ref>{{Cite news|url=https://eurovision.tv/story/netta-barzilai-to-represent-israel-in-eurovision-2018|title=Netta Barzilai to represent Israel in Lisbon!|date=13 Februaryshkurt 2018|work=Eurovision.tv|language=en}}</ref><ref>{{Cito web|url=http://wiwibloggs.com/2018/02/13/israel-netta-barzilai-wins-next-star-eurovision-2018/216275/|title=Israel: Netta Barzilai wins 'The Next Star for Eurovision 2018'|date=13 Februaryshkurt 2018|publisher=Wiwibloggs|last=Kavaler|first=Ron|language=en}}</ref><ref>{{Cito web|url=https://eurovoix.com/2018/02/13/israel-netta-barzilai-eurovision-2018/|title=Israel: Netta Barzilai to Eurovision 2018|date=13 Februaryshkurt 2018|publisher=Eurovoix|last=Farren|first=Neil|language=en}}</ref>
 
=== Festivali Evropian i Këngës 2018 ===
[[Skeda:Netta_(3)_20180508_EuroVisionary_(cropped).jpg|djathtas|parapamje|220x220px| Barzilai në një konferencë për shtyp pasi u kualifikua në finalen e Festivalit Evropian të Këngës 2018 ]]
Më 25 shkurt 2018, u raportua se kënga që do të interpretonte Barzilai në [[Festivali Evropian i Këngës|festivalin]] e [[Festivali Evropian i Këngës|këngës]] në [[Festivali Evropian i Këngës|Eurovision]] u quajt "Toy" dhe se ajo do të performohej në anglisht, përveç një frazë në [[Gjuha hebraike|hebraisht]].<ref>{{Cito web|url=https://e.walla.co.il/item/3141828|title=נחשף רשמית שיר האירוויזיון הישראלי של נטע ברזילי - וואלה! תרבות|website=Walla! culture|language=he-IL}}</ref><ref>{{Cito web|url=http://www.escchat.com/news/netta-barzilai-to-sing-toy-in-lisbon.86333/|title=Netta Barzilai to sing Toy in Lisbon|website=escchat.com|date=25 February 2018|accessdate=25 February 2018|archiveurl=https://web.archive.org/web/20180226032634/http://www.escchat.com/news/netta-barzilai-to-sing-toy-in-lisbon.86333/|archivedate=26 Februaryshkurt 2018|language=en}}</ref> Kënga është shkruar dhe kompozuar nga [[Doron Medalie]] dhe [[:he:סתיו בגר|Stav Beger]], dhe është prodhuar nga Berger.<ref>{{Cito web|url=http://www.israelhayom.co.il/article/538269|title=פרסום ראשון: נבחר השיר לאירוויזיון 2018 - ישראל היום|website=Israel Hayom|language=he-IL}}</ref>
 
=== Pas Eurovizionit ===
! rowspan="2" scope="col" |Albumi
|-
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" |ISR<br /><br /><ref>{{Cito web|url=http://mediaforest.biz/WeeklyCharts/#/local_tab1|title=Media Forest|website=mediaforest.biz|accessdate=19 Maymaj 2019|archiveurl=https://web.archive.org/web/20171002213912/http://www.mediaforest.biz/WeeklyCharts/#/local_tab1|archivedate=2 Octobertetor 2017|language=en}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" |BEL
(FL)<br /><br />