Ndryshimi mes inspektimeve të "Klaudi"

96 bytes added ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Klaudi''' - ushtarak, perandor romak - [[ilirë]] nga [[Dardania]].
'''Klaudi'''<br>
'''Perandori Klaud'''
 
'''Perandori Klaud ([[45]] - [[54]])'''
 
U lind në një qytet të Dardanisë ([[Kosovë]]), ishte ndër të parët perandorë [[Ilirë]]. Sipas burimeve fetare krishtere ai i kishte ndjekur të krishterët përshkak se ata të nxitur nga një Kristo, shkaktonin trazira. Ndërsa sipas historianit [[Skento]] thuhet se ai nuk i kishte persekutuar të krishterët por qëllimi i tij ishte dëbimi i judejve nga [[Roma]].
 
<ref name=AlbKris>''Perandoret Ilire'' ; [http://www.albkristian.com/materiale/historia_perandoret.htm Në amëzën albkristian.com]; qershor 2007. </ref>
==Shiko dhe këtë==
==Lidhje të jashtme==
[http://www.albkristian.com/materiale/historia_perandoret.htm Perandorët Ilirë]
 
{{his-cung}}
==Burimi i të dhënave==
 
<references />
[[Category:Biografi]]
[[Category:Perandorë ilirë]]