Dallime mes rishikimeve të "Miti"

41 bytes removed ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.165.112 (diskutimet) në versionin e fundit nga 91.132.174.106.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.165.112 (diskutimet) në versionin e fundit nga 91.132.174.106.)
Etiketat: Rollback Reverted
 
Miti konsiderohet tregim i shenjtë për shkak se ai përmban rëndësi spirituale apo [[Religjioni|religjioze]] për atë që e tregon, si dhe kontribon dhe shpreh sistemet e mendimeve dhe të vlerave. Përdorimi i termit nga studiuesit nuk implikon as të vërtetën e as jo-të-vërtetën e tregimit. Sidoqoftë, në kulturat përkatëse nga vjen miti, ai merret si "[[E vërteta|i vërtetë]]", për shkak se ai përmban bindjet, konceptet dhe mënyrat e pyetjeve dhe kuptimit të botës.
 
 
 
 
 
KJO ISHTE
 
== Përdorimi popullor ==
[[Kategoria:Mitologji]]
[[Kategoria:Fjalë dhe shprehje greke]]
[[Legjenda]] shtypni ketu