Dallime mes rishikimeve të "Popeye"

39 bytes removed ,  1 vit më parë
v
→‎top: Heqje e lidhjeve multimediale të prishura duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
v (→‎top: Heqje e lidhjeve multimediale të prishura duke përdorur AWB)
 
[[Skeda:Popeye.png|thumb|240px|Popeye]]
'''Popeye''' është protagonisti kryesor i filmit të animuar ''[[Popeye the Sailor (serial i animuar)|Popeye the Sailor]]'', një personazh marinari i krijuar në vitin 1928 nga [[Elzie Crisler Segar]] për comic strip ''Thimble Theater'' (më pas u riemërua pas Popeye). Ylli i shumë komikave dhe karikaturave të animuara, ai është i njohur më së miri për syrin e tij të djathtë (ose krejtësisht të humbur), parakrahët e mëdhenj me dy tatuazhe spirancë, krahët e sipërm të dobët dhe [[Llullë duhani|llullë duhani]]. Herë pas here mund të shihet duke pirë duhan me llullën e tij dhe ndonjëherë e përdor si armë duke fryrë tymin në fytyrat e armiqve të tij. Forca e tij ndryshon midis portreteve të tij: sa i përket komikave origjinale, ai është super-njerëzor i fortë dhe mund të heqë objekte të mëdha, ndërsa në përshtatjet e mëvonshme ai nuk është aq i fuqishëm derisa të fitojë një forcë duke ngrënë [[Spinaqi|spinaq]]. Ai është i njohur të pëshpërit kur flet dhe përhapet në gjuhën angleze (p.sh. ai i quan elefantët dhe foshnjat "elefinks" dhe "infinks", përkatësisht). Krijuesi i Popeye, Segar, e karakterizoi atë si të dhunshëm dhe të paivilizuar por introspektiv dhe me një fije të lartë morale.