Dallime mes rishikimeve të "Szombathely"

90 bytes added ,  6 muaj më parë
v
Heqje e lidhjeve multimediale të prishura duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*(?:access\-?|archive\-?|doi\-broken\-|lay\-|pmc\-embargo\-|publication\-|air\-?)?date\s*=\s*\d{1,2} +)April( +\d{4}) +\1prill\2, -(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*(?:access\-?|archive\-?|doi\-broken\-|lay\-|pmc\-embargo\-|publication\-|air\-?)?date\s*=\s*)March +(\d{1,2}), +(\d{4}) +\1\2 mars \3, -(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*(?:access\-?|archive\-?|doi\-broken\-|lay\-|pmc\-embargo\-|publication\-|air\-?)?da...)
v (Heqje e lidhjeve multimediale të prishura duke përdorur AWB)
Etiketa: Reverted
 
==Historia==
Szombathely është qytet i vjetër në Hungari. U themelua nga [[Perandoria Romake|romakët]]<ref>[[Gai Plin Sekundi|{{subst:!}}Pliny the Elder]], III, 146</ref> në vitin 45 pas erës sonë dhe ishte kryeqyteti i provincës së [[Perandoria Romake|Perandorisë Romake]] [[Pannonia Superior]].
 
Gjatë okupimit osmanë në Hungari, [[Perandoria Osmane|osmanët]] e pushtuan zonën dy herë. Hera e parë ishte në vitin 1664, kur ata ishin mposhtur afër qytetit [[Szentgotthárd]]. Njëzet vite më vonë, ata e pushtuan prapë në vitin 1683, gjatë [[Beteja e Vjenës|Betejës së Vjenës]].
*{{flagicon|GER}} [[Kaufbeuren]], [[Gjermania]]
*{{flagicon|DEN}} [[Kolding]] [[Danimarka]]
*{{flagicon|FIN}} [[Lappeenranta]] ([[Finlanda]])<ref>{{cite web|{{subst:!}}title=Twin cities|{{subst:!}}url=http://www.lappeenranta.fi/In-English/Lappeenranta-In-Brief/Twin-Cities|{{subst:!}}accessdate=29 prill 2014}}</ref>
*{{flagicon|RUS}} [[Yoshkar-Ola]] [[Rusia]]
||
*{{flagicon|SVN}} [[Maribor]] [[Sllovenia]]
*{{flagicon|AUT}} [[Oberwart]], [[Austria]]
*{{flagicon|ISR}} [[Ramat-Gan]] [[Izraeli]]<ref name="Ramat Gan twinnings">{{cite web |{{subst:!}}url=http://www.ramat-gan.muni.il/RamatGan/sister-cities/home-page.htm|{{subst:!}}title=Ramat Gan Sister Cities |{{subst:!}}accessdate=6 prill 2008 |{{subst:!}}archiveurl =https://web.archive.org/web/20080307234012/http://www.ramat-gan.muni.il/RamatGan/sister-cities/home-page.htm |{{subst:!}}archivedate = 7 mars 2008}}</ref>
*{{flagicon|SLO}} [[Trnava]], [[Sllovakia]]
*{{flagicon|UKR}} [[Uzhhorod]], [[Ukraina]]