Szombathely: Dallime mes rishikimesh

90 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Rregullime duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v Heqje e lidhjeve multimediale të prishura duke përdorur AWB
Etiketa: Reverted
v Rregullime duke përdorur AWB
Etiketa: Manual revert
Rreshti 35:
 
==Historia==
Szombathely është qytet i vjetër në Hungari. U themelua nga [[Perandoria Romake|romakët]]<ref>[[Gai Plin Sekundi{{subst:!}}|Pliny the Elder]], III, 146</ref> në vitin 45 pas erës sonë dhe ishte kryeqyteti i provincës së [[Perandoria Romake|Perandorisë Romake]] [[Pannonia Superior]].
 
Gjatë okupimit osmanë në Hungari, [[Perandoria Osmane|osmanët]] e pushtuan zonën dy herë. Hera e parë ishte në vitin 1664, kur ata ishin mposhtur afër qytetit [[Szentgotthárd]]. Njëzet vite më vonë, ata e pushtuan prapë në vitin 1683, gjatë [[Beteja e Vjenës|Betejës së Vjenës]].
Rreshti 52:
*{{flagicon|GER}} [[Kaufbeuren]], [[Gjermania]]
*{{flagicon|DEN}} [[Kolding]] [[Danimarka]]
*{{flagicon|FIN}} [[Lappeenranta]] ([[Finlanda]])<ref>{{cite web{{subst:!}}|title=Twin cities{{subst:!}}|url=http://www.lappeenranta.fi/In-English/Lappeenranta-In-Brief/Twin-Cities{{subst:!}}|accessdate=29 prill 2014}}</ref>
*{{flagicon|RUS}} [[Yoshkar-Ola]] [[Rusia]]
||
Rreshti 58:
*{{flagicon|SVN}} [[Maribor]] [[Sllovenia]]
*{{flagicon|AUT}} [[Oberwart]], [[Austria]]
*{{flagicon|ISR}} [[Ramat-Gan]] [[Izraeli]]<ref name="Ramat Gan twinnings">{{cite web {{subst:!}}|url=http://www.ramat-gan.muni.il/RamatGan/sister-cities/home-page.htm{{subst:!}}|title=Ramat Gan Sister Cities {{subst:!}}|accessdate=6 prill 2008 {{subst:!}}|archiveurl =https://web.archive.org/web/20080307234012/http://www.ramat-gan.muni.il/RamatGan/sister-cities/home-page.htm {{subst:!}}|archivedate = 7 mars 2008}}</ref>
*{{flagicon|SLO}} [[Trnava]], [[Sllovakia]]
*{{flagicon|UKR}} [[Uzhhorod]], [[Ukraina]]