Dallime mes rishikimeve të "Aleanca"

10 bytes removed ,  6 muaj më parë
v
→‎top: Korrigjim, zëvendësova: |language=english → |language=en (2) duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎top: add lang parameter duke përdorur AWB)
v (→‎top: Korrigjim, zëvendësova: |language=english → |language=en (2) duke përdorur AWB)
[[Skeda:Childe Hassam - Allies Day.jpg|thumb|240px|Dita e Aleatëve, maj 1917, [[Galeria Kombëtare e Artit]]]]
Një '''aleancë''' është një marrëdhënie midis njerëzve, grupeve ose shteteve që janë bashkuar për përfitim të ndërsjellë ose për të arritur një qëllim të përbashkët, pavarësisht nëse është punuar apo jo marrëveshje e qartë midis tyre.<ref name='Definition of "Alliance"'>{{cite web|title=Define Alliance|url=http://www.dictionary.com/browse/alliance|language=englishen|website=Dictionary.com}}</ref> Anëtarët e një aleance quhen '''aleatë'''. Aleancat formohen në shumë ambiente, përfshirë [[Aleanca politike|aleancat politike]], [[Aleanca ushtarake|aleancat ushtarake]] dhe [[Aleanca e biznesit|aleancat e biznesit]]. Kur termi përdoret në kontekstin e luftës ose luftës së armatosur, shoqata të tilla mund të quhen edhe '''fuqi aleate''', veçanërisht kur diskutohet për [[Lufta e Parë Botërore|Luftën e Parë Botërore]] ose [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]].
 
Një aleancë ushtarake zyrtare nuk kërkohet për tu perceptuar si një aleat, duke luftuar së bashku me dikë, është i mjaftueshëm. Sipas këtij përdorimi, aleatët bëhen të tillë jo kur përfundojnë një traktat aleance, por kur goditen nga lufta.
Fuqitë aleate në Luftën e Parë Botërore (i njohur gjithashtu si [[Antanta]]) fillimisht ishin [[Mbretëria e Bashkuar]], [[Franca]], [[Perandoria Ruse]], [[Belgjika]], [[Serbia]], [[Mali i Zi]] dhe [[Japonia]], së cilës iu bashkuan më vonë [[Italia]], [[Portugalia]], [[Rumania]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shtetet e Bashkuara]], [[Greqia]] dhe [[Brazili]]. Disa, si Perandoria Ruse, u tërhoqën nga lufta para armëpushimit për shkak të revolucionit ose humbjes.
 
Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe gjatë [[Lufta e ftohtë|Luftës së Ftohtë]], [[NATO|Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut]] (NATO) u formua si një aleancë politike dhe ushtarake që promovon vlera demokratike.<ref>{{Cite web|url=https://www.nato.int/nato-welcome/index.html|language=englishen|title=What is NATO?|website=NATO|url-status=live}}</ref>
 
==Referimet==