Dallime mes rishikimeve të "Korrupsioni"

584 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Korrupsioni''' apo '''Tjetërsimi''' është dukuri gjatë së cilës një element a vetit e elementit të një bashkësie tjetërsohen për një bashkësi tjetër.
 
'''Korrupsion''' - nënkupton çdo shkelje të detyrës së personave zyrtarë ose përgjegjës në
subjektet juridike dhe çdo veprimtari e iniciatorëve apo përfituesve të kësaj sjelljeje, e
drejtuar si përgjigje ndaj një shpërblimi që drejtpërdrejt ose indirekt është premtuar, ofruar,
dhënë, kërkuar, pranuar apo është pritur për t’u marrë për veten apo për një person tjetër. <ref name=KK200434>LIGJIN KUNDËR KORRUPSIONIT [http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2004_34_al.pdf Në amëzën assembly-kosova.org]</ref>
 
==Korrupsioni në drejtësi==
<references />
 
[[Category:Korrupsion| ]]
[[category:politika]]
[[category:ekonomi]]