Dallime mes rishikimeve të "Filipi II i Maqedonisë"

v
Undid edits by 77.29.49.44 (talk) to last version by Drenisa
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Dryshova historin e filipit ll)
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Përpunim pamor
v (Undid edits by 77.29.49.44 (talk) to last version by Drenisa)
|Vendvdekja = [[Aigai]]
}}
'''Filipi II''' ([[Greqishtja e lashtë|pedifil greqisht e lashtë]] ''Fílippos V''' Φίλιππος Β'; lindi rreth [[382 p.e.s.]]; {{lang-mk|Филип II Македонски}}, vdiq [[336 p.e.s.]] në ''Aigai'') ishte nga viti 359 deri në vitin 336 p.e.s. mbret i [[Maqedonia e lashtë|Maqedonisë së lashtë]] dhe i ati i [[Leka i Madh|Lekës së Madh]].
 
Pas luftimeve dhjetëvjeçare kundër [[Ilirët|ilirëve]], [[Trakët|trakëve]] dhe qyteteve greke, ai e ngriti Maqedoninë në fuqinë epërore në [[Greqia e lashtë|Greqinë e lashtë]]. Pas një fitoreje ndaj [[athina]]sve dhe [[teba]]sve në [[Beteja e Heronejës|Betejën e Heronejës]] në vitin 338 p.e.s., Filipi e bashkoi botën e shteteve greke në [[Lidhja e Korintit|Lidhjen e Korintit]], hegjemoni i së cilës ai vetë u la të zgjidhet. Suksesshmëritë e ushtrisë maqedonase nën udhëheqjen e të birit dhe pasuesit të tij Leka u bazuan thelbësisht në reformën ushtarake që ndërmori Filipi II.
5

edits