Dallime mes rishikimeve të "Feja natyrore"

8 bytes added ,  3 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Feja natyrore''' është një shprehje e cila nënkupton "[[Natyra|fenë e natyrës]]", në të cilën Perëndia, fryma, shpirtrat dhe të gjitha objektet [[E mbinatyrshmja|e mbinatyrshme]] konsiderohen si pjesë e natyrës dhe jo të ndara prej saj. Në të kundërt,Shprehja përdoret gjithashtu edhe në [[filozofi]], konkretisht, filozofia katolike romake, e përdorë për të përshkruar disa aspekte të fesë për të cilat thuhet se janë të njohura përveç shpalljes hyjnore përmes logjikës dhe arsyes (shiko [[Teologjia natyrore|teologjinë natyrore]] dhe [[Deizmi|deizmin]]), për shembull, ekzistencën e [[Perëndia|lëvizësit të palëvizshëm]], shkaku i parë i [[universi]]t.<ref>{{cite book |last=Harper |first=Leland Royce |year=2020 |title=Multiverse Deism: Shifting Perspectives of God and the World |chapter=Attributes of a Deistic God |chapter-url=https://books.google.com/books?id=bWnnDwAAQBAJ&pg=PA47 |location=Lanham, Maryland |publisher=Rowman & Littlefield |pages=47-68 |isbn=978-1-7936-1475-9 |lccn=2020935396|lang=en}}</ref>
 
== Përmbledhje ==
Anonymous user