Dallime mes rishikimeve të "Mantia"

216 bytes added ,  6 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
[[FiguraSkeda:Mantija ushqim i zakonshem ne kokaj.png|thumb|rightparapamje|250px|Manti]]
'''Mantia''' ose '''mantija''' është një lloj [[pitja|pite]], zakonisht me mish, por nuk përjashtohen edhe mbushje të tjera të kulaqëve gjegjësisht petëve të pites. Mantia nga [[kollpitja]] dallon përshkakë të formësimit të petës. Përderis kollpitja e cila shtrihet si spirale në një [[Tepsia|tepsi]] rrethore apo si drejtëz në një tepsi këndore ([[byreku]] [[boshnjak]]), forma e petës së mantisë është kubike.
 
== Shiko dhe këtë ==
'''Mantia''' është një lloj [[pitja|pite]], zakonisht me mish, por nuk përjashtohen edhe mbushje të tjera të kulaqëve gjegjësisht petëve të pites. Mantia nga [[kollpitja]] dallon përshkakë të formësimit të petës. Përderis kollpitja e cila shtrihet si spirale në një tepsi rrethore apo si drejtëz në një tepsi këndore (byreku boshnjak), forma e petës së mantisë është kubike.
* [[Mantija kosovare]]
* [[Toplia]]
 
{{cung}}
 
==Shiko dhe këtë==
[[Kategoria:Kuzhina turke]]
* [[Toplia]]
[[Kategoria:Kuzhina arabe]]
[[Kategoria:Kuzhina armene]]
[[Kategoria:Kuzhina azerbajxhanase]]
[[Kategoria:Kuzhina perse]]