Dallime mes rishikimeve të "Miti"

130 bytes added ,  6 muaj më parë
Shtova permbatje nga librat e gjuhes ne shkollen 9-vjecare
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 91.132.174.106, 79.106.165.112 dhe Kirito) dhe riktheu rishikimin 2156312 nga Aeternus)
Etiketa: Manual revert
(Shtova permbatje nga librat e gjuhes ne shkollen 9-vjecare)
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Fjala '''mit''' rrjedh nga fjala [[Gjuha greke|greke]] ''mythos'' (μύθος), që do të thotë "tregim".
Miti eshte nje tregim ne lidhje me perendite dhe kane lidhje me kohen e parahistorise kur njerzit e asaj kohe besonin ne perendi.
 
== Përdorimi akademik ==
Anonymous user