Dallime mes rishikimeve të "Dhjetori"

45 bytes added ,  5 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Reverted 1 edit by 79.106.126.200 (talk) to last revision by Liridon. (TW))
Etiketa: Undo
vNo edit summary
 
{{tabelamuajve}}{{Muaj 31|nëntor|dhjetor|janar}}
 
'''Dhjetori''' (ose '''dimërori''' ose '''shënëndreu''') është [[muaj]]i i dymbëdhjetë dhe i fundit në [[Kalendari Gregorian|Kalendarin Gregorian]] dhe ka 31 [[ditë]]. Emri ''dhjetor'' është përkthim dhe adaptim nga [[Latinish]]tja për fjalën "dhjetë" (''decem''). dhjetori ishte muaji i dhjete për [[Perandoria Romake|Romakët]] e antikitetit, përpara se të shtoheshin muajt [[janar]] dhe [[shkurt]].
 
<!-- kategorizimi i artikullit -->