Dallime mes rishikimeve të "Bejlerbeu"

1 byte removed ,  4 muaj më parë
v
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
 
'''Bejlerbeu''' ose '''beglerbegu''' (nga [[turqishtja osmane]] بكلربكی‎; ''Beylerbeyi'', "[[Beu]] i Bejlerëve", "komandant i komandantëve") ka qenë institucion i krijuar që në kohën e [[Murati I|Muratit I]], dhe që prej asaj kohe kishte funksionin e nënmbretit (vezir i vezirëve, sundimtar i sundimtarëve) në një rajon të gjerë administrativ si [[Rumelia]]. Mbarështonte drejtësinë, sigurimin publik, ushtrinë, etj., por me gjithë këtë pushtet nuk ishte tjetë veçse një i deleguar i [[Sulltani|Sulltanit]].''<ref name=":02">{{Cite book|title="Beglerbeg-u" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe|last=Dizdari|first=Tahir|authorlink=Tahir Dizdari|publisher=Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam|year=2005|location=Tiranë|pages=83}}</ref>''
 
== ReferimetReferime ==
<references />