Dallime mes rishikimeve të "Lui Aragoni"

93 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Lui Aragon''', shkrimtar, teoricien letrar dhe publicist francez, lindi më 23 tetor të vitit 1897 në Paris. Me shkrimtarin Andre Breton dhe të tjerë ka themeluar surrealizmin në ...)
 
No edit summary
'''Lui Aragon''', shkrimtar, teoricien letrar dhe publicist francez, lindi më [[23 tetor]] të vitit 1897 në [[Paris]] dhe vdiq më [[24 dhjetor]] të vitit 1982, ishte shkrimtar, teoricien letrar dhe publicist francez. Me shkrimtarin [[Andre Breton]] dhe të tjerë ka themeluar surrealizmin në Francë. Asaj kohe dhe atij orientimi i përket romani i tij F''shatariFshatari parisien'' (1926), në të cilin ka paraqitur fatin e njeriut në vorbullën e metropolit.
 
Në një fazë të mëvonshme të jetës, Aragoni ka ndërruar pikëpamjet politike dhe është bërë anëtar i partisë komuniste, me ç'rast e ka përqafuar edhe realizmin socialist, ndërsa qëndrimin e vet të ri e ka paraqitur në traktatin ''Për realizmin socialist'' (1935). Në këtë frymë Aragoni ka shkruar një sërë romanesh, të botuara me titullin e përbashkët ''Bora reale''.
Gjatë Luftës së Dytë Botërore ka marrë pjesë në lëvizjen e rezistencës. Këtë tematikë ai e ka trajtuar në disa vepra (përmbledhja e poezive e vitit 1944 ''Të përshëndes, Franca ime'', romani ''Komunistët'' i vitit 1949 dhe ''Java e shenjtë'' i vitit 1958 etj.).
 
[[Category:shkrimtarë francezë]]
Lui Aragoni ka vdekur më 24 dhjetor të vitit 1982.
[[Category:lindje 1897]]
[[Category:vdekje 1982]]