Dallime mes rishikimeve të "Lui Aragoni"

14 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Lui Aragon'''(Louis Aragon), lindi më [[23 tetor]] të vitit 1897 në [[Paris]] dhe vdiq më [[24 dhjetor]] të vitit 1982, ishte shkrimtar, teoricien letrar dhe publicist francez. Me shkrimtarin [[Andre Breton]] dhe të tjerë ka themeluar surrealizmin në Francë. Asaj kohe dhe atij orientimi i përket romani i tij ''Fshatari parisien'' (1926), në të cilin ka paraqitur fatin e njeriut në vorbullën e metropolit.
 
Në një fazë të mëvonshme të jetës, Aragoni ka ndërruar pikëpamjet politike dhe është bërë anëtar i partisë komuniste, me ç'rast e ka përqafuar edhe realizmin socialist, ndërsa qëndrimin e vet të ri e ka paraqitur në traktatin ''Për realizmin socialist'' (1935). Në këtë frymë Aragoni ka shkruar një sërë romanesh, të botuara me titullin e përbashkët ''Bora reale''.
135

edits