Dallime mes rishikimeve të "Solomon Wiseman"

v
 
Në vitin 1811 Wiseman kishte ndërtuar një varkë me vela të quajtur ''[[Hawkesbury Packet]]'' e cila ishte një tregtar bregdetar. Jo shumë kohë pasi ai fitoi varkën ''[[Hope (anije 1812)|Hope]]''. Ai transportonte qymyr nga Newcastle (Uellsi i Ri Jugor), grurë nga Hawkesbury dhe lëndë druri nga Shoalhaven. Të dy anijet u shkatërruan brenda disa muajsh nga njëra-tjetra në vitin 1817.<ref>''Australian Shipwrecks - vol 1 1622-1850'', [[Charles Bateson]], AH and AW Reed, Sydney, 1972, {{ISBN|0-589-07112-2}} p54</ref> Pas rrëmujave të anijeve të tij ai bleu ''Mary Ann'' (anije) të cilën ai i akordoi qeverisë. Në vitin 1817 atij iu dha një qira prej 200 hektarë (0.81 km2) në [[Lumi Hawkesbury|lumin Hawkesbury]] në Lower Portland Head, i cili më vonë u bë i njohur si [[Wisemans Ferry]]. Në vitin 1821 ai themeloi një han të quajtur 'the Sign of the Packet' në brigjet e lumit. Kur dëgjoi që qeveria synonte të ndërtonte një rrugë midis Sydney dhe luginës Hunter, ai i bindi autoritetet që ta kalonin nëpër tokën e tij. Ndërtimi i rrugës filloi në vitin 1826 me dy banda që vepronin në secilën anë të lumit, dhe në vitin 1827 ai mori një kontratë për të furnizuar të gjitha dispozitat për bandat dhe më vonë atë vit një licencë për të operuar një traget për të transportuar njerëz dhe aksione përtej lumit. Vendi i kalimit të trageteve u zhvendos më 1829, në sitin e tij aktual, kur u zgjodh një rrugë për Rd Veriut të Madh. Vendi aktual është kalimi më i vjetër i trageteve në Australi. Në vitin 1826 ai ndërtoi në tokën e tij një shtëpi të hollësishme për gruan e tij të dytë, Sophia, të quajtur Cobhams Hall. Tani është një pijetore e quajtur Wiseman's Inn Hotel.
 
==Referimet Referime ==
{{reflist}}