Dallime mes rishikimeve të "Ariq Böke"

1 byte added ,  2 muaj më parë
v
v (→‎Dorëzimi: Rregullim i gabimeve me referimet., hoqa: | ref=harv duke përdorur AWB)
 
Përfundimisht, ndërsa lufta vazhdoi midis Ariq Böke dhe vëllait të tij Kubilaj, forcat e të parës u dobësuan. Përkrahësi i Kubilajit, [[Kadan]], një bir i [[Ögedei Han|Ögedei]], shkatërroi forcën e Ariq Böke nën gjeneralin Alandar dhe Ariq Böke humbi dy herë kontrollin mbi kryeqytetin e Karakorumit. Kubilaj bllokoi gjithashtu të gjithë tregtinë me Mongolinë nga [[Kina e Veriut]], në mënyrë që të shkurtonte furnizimin me ushqim. Ariq Böke më në fund iu nënshtrua Kubilajit në vitin 1263. Ai u burgos dhe vdiq misteriozisht disa vjet pas dorëzimit të tij, duke çuar në zëra se ai ishte helmuar fshehurazi.<ref>{{cite book |first=Morris |last=Rossabi |editor=Denis C. Twitchett |editor2=John King Fairbank |chapter=The reign of Khubilai Khan |title=The Cambridge History of China: Volume 6, Alien Regimes and Border States, 710–1368 |language=en |year=1994 |pages=414–489 |publisher=Cambridge University Press | isbn=978-0-521-24331-5}}</ref>
 
==Referimet Referime ==
{{reflist}}