Xharije: Dallime mes rishikimesh

1 byte removed ,  1 vit më parë
v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
 
Rreshti 34:
''Cariye'' me të cilët sulltani ndante shtratin e tij u bënë anëtarë të dinastisë dhe u ngritën në gradë për të arritur statusin e ''gözde'' ('e preferuara'), ''[[ikbal]]'' ('fatlume'), ''[[Kadën|kadın]]'' ('grua') ose ''[[Haseqiu|haseki sultan]]'' ("gruaja e ligjshme"). Pozita më e lartë ishte [[Valide Sultan|''valide sultan'']], nëna e ligjshme e sulltanit, e cila vetë ishte grua ose ''cariye'' e babait të sulltanit dhe u ngrit në gradën supreme në harem. Asnjë ''cariye'' nuk mund të largohej apo të hynte në ambientet e haremit pa lejen e qartë të ''valide sultane''s.
 
== ReferimetReferime ==
{{reflist}}