Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

14 bytes removed ,  2 muaj më parë
v
Undid edits by 88.214.16.87 (talk) to last version by 81.26.203.145
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Undid edits by 88.214.16.87 (talk) to last version by 81.26.203.145)
 
{{SC|Data|Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Nuk ka strukture te mirë --[[Përdoruesi:Liridon|Liridon]] ([[Përdoruesi diskutim:Liridon|diskutimet]]) 2 korrik 2015 15:15 (CEST)}}
[[Skeda:Parthenon from west.jpg|thumb|300px|[[Partenoni]], një tempull i dedikuar për Atenën, i gjendur në Akropolis në Athinë, është një nga simbolet më të përfaqësuar të kulturës dhe sofistikimit të helenëve të lashtë.]]
'''Greqia e Lashtë''' (Greqisht: Αρχαία Ελλάδα) është një qyteterim i lashtë i ballkanit, dhe vetë Greqisë. Greqia është qytetërimi që i përket periudhës së historisë helene të lashtë që zgjat nga Periudha Arsilike e shekullit të 6-të deri në atë të 3-të para lindjesKrishtit sedhe deri në vitin 212 para Krishtit pas pushtimit nga Roma pas Betejës së Korintit.
 
Krishtit dhe deri në vitin 212 para Krishtit pas pushtimit nga Roma pas Betejës së Korintit.
 
Në qendër të kësaj periudhe është Greqia Klasike, që lulëzoi gjatë shekujve të pestë dhe të katërt para Krishtit, fillimisht nën sundimin e suksesshëm athinian pas kërcënimit ushtarak prej pushtimeve Perse.