Dallime mes rishikimeve të "Miti"

130 bytes removed ,  5 muaj më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 37.252.221.178 dhe 92.119.236.186) dhe riktheu rishikimin 2404562 nga Aeternus
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 37.252.221.178 dhe 92.119.236.186) dhe riktheu rishikimin 2404562 nga Aeternus)
Etiketa: Manual revert
 
Fjala '''mit''' rrjedh nga fjala [[Gjuha greke|greke]] ''mythos'' (μύθος), që do të thotë "tregim".
Miti eshte nje tregim ne lidhje me perendite dhe kane lidhje me kohen e parahistorise kur njerzit e asaj kohe besonin ne perendi!
 
== Përdorimi akademik ==