Dallime mes rishikimeve të "Safari"

145 bytes added ,  1 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.7
No edit summary
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.7)
 
Në vitin 1836 [[William Cornwallis Harris]] udhëhoqi një ekspeditë thjesht për të vëzhguar dhe regjistruar jetën e egër dhe peisazhet nga anëtarët e ekspeditës. Harris vendosi stilin safari të udhëtimit, duke filluar me një ngritje jo shumë të fuqishme në dritën e parë, një ditë energjike në këmbë, një pushim pasdite pastaj duke përfunduar me një darkë zyrtare dhe duke treguar histori në mbrëmje për pije dhe duhan. Aspekti i gjuetisë i lidhur tradicionalisht me safarin thuhet se e ka zanafillën në fillim të shekullit të 1-të në rajonin e [[Évora]], [[Alentejo]], ku fshatarët u mblodhën së bashku për të gjuajtur [[Derri i egër|derra të egër]] dhe për të kërkuar tokën për bujqësi.
 
Firma e Newland & Tarlton Ltd (themeluar në vitin 1904) ishin pionierët e safarëve me çadra luksoze.<ref>[https://newlandtarltonsafaris.com/in-the-spirit-of-roosevelt/ In the Spirit of Roosevelt] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20210121122902/https://newlandtarltonsafaris.com/in-the-spirit-of-roosevelt/ |date=21 janar 2021 }}; Newland & Tarlton Ltd</ref>
 
==Referimet==