Dallime mes rishikimeve të "Liqeni i Ohrit"

v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet nga 37.26.83.178 duke përdorur QuickRollback: Dëmtim i tekstit)
Etiketa: Rollback
== Krijimi ==
[[Skeda:Liqeni i Ohrit dhe i Prespës.png|djathtas|thumb|230px|Liqeni i Ohrit dhe ai i Prespës]]
Liqeni i Ohrit llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në mbarë botën. Mosha e tij llogaritet të jetë 2 deri më 5 milion vjet. Liqeni u krijua nga një shembje e tokës. Këtë e vërtetojnë aktivitetet e shumta tektonike si dhe ekzistenca e një mali prej 100 metrash nën nivelin e liqenit.liqeni i ohrit eshte nje nga terheqjet e shumta per turiste vendas dhe te huaj. Besohet se në rastin e Liqenit të Ohrit ky proces u vonua nga thellësia e saj e madhe dhe nga kontributi i vogël i sedimenteve nga hyrjet e filtruara të pranverës. Për më tepër, Graben e Ohrit-Korçës në jug të liqenit është ende aktive tektonike dhe mund të kompensojë sedimentimin me nënndarje. Në dallim nga Liqeni i Ohrit, [[Liqeni i Prespës]] ka të ngjarë të jetë kthyer disa herë në historinë e tij, si rezultat i nëntokës karstike.
 
== Flora dhe fauna ==