Dallime mes rishikimeve të "Bregliqeni i Ohrit"

37 bytes removed ,  6 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
#Bregliqenin e Ohrit në Maqedoninë e Veriut.
 
=== Bregliqeni shqiptar i Ohrit ===
Bregliqeni shqiptar i Ohrit quhet pjesa shqiptare e bregut të [[Liqeni i Ohrit|Liqenit të Ohrit Perëndimor]], që përfshin kufirin juglindor të [[Shqipëria|Republikës së Shqipërisë]], që shtrihet nga veriu i [[Lini|Gjirit të Linit]] afër kufirit verior të përbashkët me [[Maqedonia e Veriut|Republikën e Maqedonisë]], nëpër fshatrat Memëlisht, Buqezë, Piskupat dhe qyteti i [[Pogradeci|Pogradecit]], në kufirin jugor me Maqedoninë.
 
== Përmbledhje ==
Shqipëria ndodhet në [[Evropa Juglindore|Evropën]] [[Evropa Jugore|Jugore]] dhe [[Evropa Juglindore|Juglindore]] në pjesën perëndimore të [[Gadishulli Ballkanik|Gadishullit Ballkanik]]. Kufizohet me [[Mali i Zi|Malin e Zi]] në veriperëndim, [[Kosova|Kosovën]] në verilindje, [[Maqedonia e Veriut|Maqedoninë]] në lindje, [[Greqia|Greqinë]] në jug dhe [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]] në perëndim. Vija bregdetare përgjatë liqenit ka një gjatësi totale prej {{Convert|32|km}} dhe është e shënuar posaçërisht nga një peizazh malor i furnizuar me [[Gjiret detare|gjire të]] vogla, brigje me rërë dhe një [[Kafshët ujore|botë ujore]] unike.
 
 
Rajoni paraqet një [[Habitati|habitat]] për [[Gjitari|gjitarë të]] shumtë që janë specie në procesin e [[Gjallesat ne zhdukje|zhdukjes]] dhe të [[Llojet e rrezikuara|llojeve të rrezikuara]], me të paktën njëzet e një specie vendase të regjistruara në rajon. <ref name="Albanian Section"/> Në këtë grup bëjnë pjesë ujku, [[Macja e egër Europiane|macja e egër]], [[lundërza]], [[Ariu i murrmë|ariu kafe]] dhe [[kamoshi]]. E klasifikuar si një [[ Zonë e rëndësishme e shpendëve |zonë e rëndësishme e zogjve]], ajo përmban një gamë të gjerë të habitateve të [[Zogjtë|shpendëve të]] lidhur me topografinë dhe llojet e komuniteteve [[Bimesia|bimore]] të rajonit. <ref>{{Cito web|last=[[BirdLife International]]|title=Lake Ohrid and surrounding area|url=http://datazone.birdlife.org/site/factsheet/lake-ohrid-and-surrounding-area-iba-albania|website=datazone.birdlife.org|language=En}}</ref> Ka të paktën 137 lloje zogjsh që dihen se ndodhin në rajon me speciet më të rëndësishme që janë pelikani i madh i bardhë, fajkoi i egër, etj.
=== Bregliqeni maqedonas i Ohrit në Maqedoninë e Veriut ===
 
== Shih edhe ==
* [[Liqeni i Ohrit]]