Dallime mes rishikimeve të "Bregliqeni i Ohrit"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
{{Shiko gjithashtu|Liqeni i Ohrit}}
[[Skeda:Lin_albania_korceBeach in Pogradec.jpg|thumb|Pamje e fshatit bregut të [[LiniLiqeni i Ohrit|LinLiqenit të Ohrit]] në bregun e [[LiqeniPlazhi i OhritPogradecit|LiqenitPlazhin e OhritPogradecit]]]]
'''Bregliqeni i Ohrit''' quhet bregu i [[Liqeni i Ohrit|Liqenit të Ohrit]]. Ky breg ka një gjatësi tē përgjithshme prej 88 km, dhe i cili në pjesën lindore dhe perëndimore karakterizohet me shkëmbinjë të lartë ndërsa në veri dhe jug karakterizohet me terrene të ulëta dhe plazhe zallore e ranore. <ref name="FESH">{{cite encyclopedia |editor-last=Lafe |editor-first=Emil |editor-link=Emil Lafe |encyclopedia=(Encyclopedic Dictionary of Albania)|title=Fjalor Enciklopedik Shqiptar |url=https://books.google.com/books/about/Fjalor_enciklopedik_shqiptar_H_M.html?id=G_wnAQAAIAAJ|year=2008 |publisher=[[Akademia e Shkencave e Shqipërisë]]|volume=3 |location=[[Tiranë]] |isbn=9789995610272 |oclc=426069353|pages=1875 - 1876 |lang=sq}}</ref> Formalisht ai është i ndarë në dy pjesë:
#Bregliqenin shqiptar të Ohrit, dhe