Dallime mes rishikimeve të "Vdekja e kalit"

U kthye versioni 2455327 i bërë nga 37.26.83.177 (diskutimet) ?
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(U kthye versioni 2455327 i bërë nga 37.26.83.177 (diskutimet) ?)
Etiketa: Undo
 
|TitullOrg={{PAGENAME}}
|VendiProd= [[Tirana]], [[Albania]]
|VitiProd= [[19931992]]
|Minuta=
|Gjuha=[[Shqip]]
}}
 
Filmi '''''Vdekja e kalit''''' është prodhuar në vitin [[19931992]]. Regjia: Saimir Kumbaro, Skenari: Nexhati Tafa, Producent: Albafilm Studio , Muzika: [[Rene Aubry]].
 
=== Përmbajtja e filmit ===
Në [[1975]] një gjeneral i njohur i ushtrisë shqiptare, i cili kishte ngritur fermën e parë të kuajve në Shqipëri, u dënua me vdekje për grushtin e shtetit “puçist”. Pas dënimit të të gjithë të implikuarve në grushtin e shtetit, kalohet në zhdukjen e çdo lloj vepre për të cilën mund të mbajnë meritë “puçistët”. Kjo shënon fillimin e ekzekutimit të [[Kali|kuajve]]. Bëhet fjalë për kuajt e racës Arba. Agroni (protagonisti) shpëton një kalë dhe për këtë dënohet nga gjyqi ushtarak. Pas kësaj jeta e tij fillon të copëtohet. E shoqja, nën presionin e prindërve dhe motrës, kërkon divorcin dhe aborton fëmijën që priste. Për pasojë vdes nga një [[hemorragji]], pasi aborti ishte kryer në mënyrë klandestine. Mbas përmbysjes së sistemit, të dënuarit politikë lirohen dhe Agroni, të cilin nuk e pret askush te dera e burgut, kërkon prindërit në shtëpinë ku banonin por mëson se i kanë internuar menjëherë pas dënimit të tij. Më në fund takon “xhelatin” e tij, që në sistemin e ri ka bërë përsëri karrierë dhe është zgjedhur deputet. Filmi mbyllet me protagonistin “në rrugë të madhe” dhe antagonistin duke ngjitur shkallët. Ky është filmi i parë shqiptar që ve në dukje anët negative të sistemit komunist për shoqërinë shqiptare. Ai përfaqëson një nga pasqyrimet më realiste të përndjekjes politike gjatë Diktaturës së Proletariatit në Shqipëri.<ref>{{cite web | title = Battants sur le toit | url = http://portesurletoit.canalblog.com/archives/2007/01/06/index.html | accessdate = 2011-02-01 }}</ref>
58

edits