Dallime mes rishikimeve të "Aristokracia"

2 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Faqe e re: '''Aristokracia''' ( {{gr.:| në kuptimin Sundimi i më të mirëve}} ) formë e sistemit shtetërorë e ngritur dhe kontrolluar nga një grupë e njerëzve (Paria) të dalluara me t...)
 
v
'''Aristokracia''' ( {{gr.:| në kuptimin Sundimi i më të mirëve}} ) formë e sistemit shtetërorë e ngritur dhe kontrolluar nga një grupë e njerëzve ([[Paria]]) të dalluara me të drejta të veçanta nga shtresat e gjëra të shoqërisë. Për dallim nga [[Monarkia]] (Mbretëria) dhe [[Demokracia]] në shtetet aristrokrate pushteti legjistativ dhe juridik mbahet në duar të njerëzve të me emër, zakonisht pasanikët.
 
[[Category:Sisteme shtetroreshtetërore]]