Dallime mes rishikimeve të "Muslim Mulliqi"

42 bytes removed ,  14 vjet më parë
figura u largua sepse nuk ekziston
No edit summary
(figura u largua sepse nuk ekziston)
'''Muslim Mulliqi''' ([[1934]] - [[13 janar]] [[1998]]) ështëishte piktor impresionist dhe ekspresionist i [[Kosova|Kosovës]]. U lind në një familje artistësh në [[Gjakova|Gjakovë]]. Ndoqi Akademinë e Artit Figurativ në [[Beogradi|Beograd]] dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq më [[1998]].
[[Image:Thehind mmulliqi.jpg|thumb|120px|Muslim Mulliqi - Shpina]]
 
'''Muslim Mulliqi''' ([[1934]] - [[13 janar]] [[1998]]) është piktor impresionist dhe ekspresionist i [[Kosova|Kosovës]]. U lind në një familje artistësh në [[Gjakova|Gjakovë]]. Ndoqi Akademinë e Artit Figurativ në [[Beogradi|Beograd]] dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq më [[1998]].
 
Mulliqi ekspozoi në Kosovë, në hapsirat e Jugosllavisë, në [[Roma|Romë]], e [[Tirana|Tiranë]]. Punoi profesor i pikturës në Fakultetin e Artit në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Ishte zëvendës-kryetar i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave të Kosovës]]. Galeria e Arteve të Kosovës mban ekspozitë të përvjetshme me emrin e tij. Ai është dhe do të mbetët njëri ndër figurat më të shquara te artit shqiptar.
 
[[Category:Gjakovë]]
[[Category:Biografi]]
[[Category:Piktorë shqiptarë]]
[[Category:Akademikë shqiptarë]]
[[Category:BiografiLindje 1934]]
[[Category:Vdekje 1998]]