Dallime mes rishikimeve të "Mitologjia"

345 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Fjala '''mitologji''' (nga [[Greqishtja|Gjuha Greke]] μυϑος mythos, nje tregim, dhe λογος logos, fjalim ose argument) nënkupton tregimin e miteve - historive qe një kulturë specifike beson dhe përdor të mbinatyrshmen për të interpretuar ngjarje natyrore dhe për të shpjeguar natyrën e [[universi|universit]] dhe njerëzimit.
==Shiko dhe këtë==
[[Fjalori i termeve ne mitologji]]
574

edits