Ndryshimi mes inspektimeve të "Llambi Ziçishti"

9 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Llambi Ziçishti''' ish. Ministr i Shëndetësisë ishte një nga figurat më të njohura gjatë regjimit komunist. Ai lindi më 13 dhjetor 1923 dhe gjatë Luftës Nacionalçlirimtare ai së bashku me familjen e tij ishte një nga organizatorët e rezistencës kundër pushuesve në zonën e Devollit dhe të Korçës. Llambi Ziçishti diplomohet për Mjekësi në Rumani, në vitin 1953. Pas diplomimit ai caktohet kirurg në spitalin e kryeqytetit dhe më pas emërohet drejtor i Spitalit Nr.2 në Tiranë dhe më vonë edhe dekan i Fakultetit të Mjekësisë. Në vitin 1975 u emërua ministër i Shëndetësisë, post të cilin e mbajti deri në vitin 1982. Pas kësaj ai akuzohet në vitin 1982 si bashkëpunëtor i grupit armiqësor të drejtuar nga Mehmet Shehu. Llambi Ziçishti u akuzua gjithashtu se në vitin 1973 kishte dashur të helmojë diktatorin Enver HoxhaHoxhën. Pas një procesi hetimor, që zgjati nga nëntori i vitit 1982 e deri në shtatorin e vitit 1983, Llambi Ziçishti u nxor në gjyq dhe u dënua me vdekje, duke u pushkatuar më 17 shtator 1983.