Dallime mes rishikimeve të "Mëhalla e Gecës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Mehalla e Geces''' është një mëhallë (lagje) e [[Gjakova|Gjakovës]]. Ne kete pjese te qytetit te [[Gjakova|Gjakoves]] gjendet "Parku i Lirise" dhe spitali i qytetit. Gjate kohes se paraluftes (kryengritjes) kunder okupatorit serbe ishte fole e organizimit te kryengritjes.Ne kete lagje gjate viteve 90-92 jane mbledhe armet,teshat dhe ushqimet e para te UCK-se.Nga kjo lagje ka pasur te rene gjate gjitha fazave te lufterave,protestave dhe demostratave te gjakovareve.Ne kete lagje kane lindur apo jetuar personalitete te famshme te kombit tone duke filluar nga Ali Podrimja,Halil Haxhosaj,Besnik Hasi,Nesimi Dana,Deli Haxhosaj,Musa Kurhasku,Mehmet Haxhosaj,Njazi Nikoliqi,Hyda Osa etj.Kjo Lagje edhe sot e kesaj dite njehet per solidaritetin ne mes te vet banueseve te saj.
'''Mehalla e Geces'''
Ne kete pjese te qytetit te [[Gjakova|Gjakoves]] gjendet "Parku i Lirise" dhe spitali i qytetit. Gjate kohes se paraluftes (kryengritjes) kunder okupatorit serbe ishte fole e organizimit te kryengritjes.Ne kete lagje gjate viteve 90-92 jane mbledhe armet,teshat dhe ushqimet e para te UCK-se.Nga kjo lagje ka pasur te rene gjate gjitha fazave te lufterave,protestave dhe demostratave te gjakovareve.Ne kete lagje kane lindur apo jetuar personalitete te famshme te kombit tone duke filluar nga Ali Podrimja,Halil Haxhosaj,Besnik Hasi,Nesimi Dana,Deli Haxhosaj,Musa Kurhasku,Mehmet Haxhosaj,Njazi Nikoliqi,Hyda Osa etj.Kjo Lagje edhe sot e kesaj dite njehet per solidaritetin ne mes te vet banueseve te saj.
{{cung}}
 
574

edits