Dallime mes rishikimeve të "Ipeshkvi"

546 bytes added ,  15 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
[[Figura:Bishopcoa.png|thumb|180px|Stema ipeshkvnore e kishës katolike.]]
'''Ipeshkvi''' (apo '''peshkopi''' nga [[Greqishtja|greq.]] '''επισκοπος''', episkopos = mbikqyrës) në [[Kisha|kishën]] e [[Krishterimi|krishterë]], është përgjegjësi (bariu) i një [[Dioqeza|dioqeze]] dhe shihet si pasardhës i [[Apostulli|apostujve]].
 
Detyrat e ipeshkvit ndryshojnë sipas kishës dhe degëzimeve të besimit.
 
==Ipeshkvit në Besëlidhjen e Re==
==Ipeshkvit ndër Etërit apostolikë==
==Në katolicizëm==
Në [[Kisha katolike romake|katolicizëm]] ipeshkvi është grada më e parë dhe më e vjetër e rendit të [[sakramenti]]t. Nën ipeshkvin renditen gradat e [[prifti]]t dhe [[diakoni]]t. Ndërtesa e [[Kisha|kishës]] nga e cila ipeshkvi ushtron detyrën e tij quhet [[Katedralja|katedrale]]. Detyra dhe shërbimi i ipeshkvit në kishë (katedrale) quhet ''[[Ipeshkvnia|ipeshkvni]]''.
==Në ortodoksi==
 
==Në ortodoksi==
==Emërimi==
==Shiko edhe==
* [[Apostulli]]
* [[Kisha katolike romake|Kisha katolike]]
* [[Kleri]]
==Lidhje të jashtme==
 
 
[[Category:Peshkopë]]
[[Category:KrishterëKrishter]]
[[Category:Tituj kishtarë]]