Dallime mes rishikimeve të "Agjencia e Sigurisë Kombëtare"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Drejtshkrim)
vNo edit summary
[[Image:National_Security_Agency_seal.png|thumb|Vula e NSAASKA-s.]]
[[Image:National Security Agency headquarters, Fort Meade, Maryland.jpg|thumb|300px|Qendra kryesore e NSAASKA-s në Fort Meade, [[Maryland]]]]
'''Agjencia e Sigurimit Kombëtar Amerikan''', shkurt '''ASKA''' dhe [[Gjuha angleze|anglisht]] '''NSA''' - '''National Security Agency''' (shqiptimi En Es Ej dhe është Agjencia e Sigurimit Kombëtar) / '''Central Security Service''' ('''NSA/CSS''') (Shërbimi Qendror i Sigurimit) besohet të jetë [[agjencia]] më e madhe e [[zbulimi]]t e qeverisë së [[SHBA|Shteteve të Bashkuara Amerikane]]. NSAASKA është përgjegjëse për mbledhjen dhe rishqyrtimin e komunikimeve të huaja dhe për sigurinë e komunikimeve të qeverisë së SH.B.A kundër agjencive të njëjta kudo në botë. NSAASKA u themelua nga një urdhër presidencial ekzekutiv, dhe punon ngushtë me [[Ministria Amerikane e Mbrojtjes|Ministrinë Amerikane të Mbrojtjes]] (Department of Defense) dhe është drejtuar gjithmonë nga një flamur me tre yje ose një oficer gjeneral. NSAASKA është një çelës kryesor i Bashkësisë së Zbulimit të SH.B.A-së dhe kryesohet nga Drejtori i Zbulimit Kombëtar.
 
Detyra e NSAASKA-s është të përgjojë [[transmetimi]]n [[radio]]r, si nga organizata dhe persona të ndryshëm, [[interneti|internetin]]n, dhe forma të tjera [[përçimi]] e [[komunikimi]], veçanërisht komunikacione të besueshme.
 
Misioni i komunikimit të sigurt i NSAASKA-s përfshin komunikime të besueshme ose të fshehta ushtarake, diplomatike, dhe të gjitha komunikimet e tjera të ndjeshme qeveritare. Megjithëse përshkruhet si një nga punëdhënëset e vetme më të mëdha në botë të matematikanëve doktorë të filozofisë dhe zotëruesja e vetme e grupit më të madh të [[Superkompjuteri|superkompjuterave]], dhe duke pasur një fond shumë më të madh se atë të [[CIAAgjencia Qendrore e Zbulimit Amerikan|AQZ]]-s, ka qenë deri në vitet e fundit shumë pak e njohur. Për shumë vjet të jetës së saj nuk ka qenë madje e njohur nga qeveria e SH.B.A. Shpesh thuhet, gjysmë me tallje se fjalëshkurtimi "NSA" në anglisht do të thoshte "No such Agency" ("S´ka Agjenci të Tillë") ose "Never Say Anything" ("Mos Trego Kurrë Ndonjë gjë").
 
Për shkak të detyrës së saj [[Përgjimi|përgjuese]] , '''NSAASKA/[[CSSShërbimi i Sigurimit Qendror Amerikan|SHSQ]]''' është e lidhur ngushtë me kërkimet [[Kriptoanaliza|kriptoanalitike]], dhe punon si pasuese e agjencive të mëparshme që njihen për zbulimin e shumë [[Kodi|kodeve]] në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]] dhe [[Deshifrimi|deshifrimeve]] (si p.sh. [[Purple Code]], [[Venona]], dhe [[JN-25]]).
 
Qendra Kryesore e NSAASKA-s është në [[Fort George G. Meade]], [[Maryland]] ([[Merilend]]), gati 16 km. në verilindje të Washington, DC. NSAASKA e ka daljen në [[Baltimore-Washington Parkway]] (Beltimore-Uashington Parkuej) me tabelë "NSA Employees Only" ("Vetëm Për të Punësuarit") dhe ruhet zakonisht nga dy automjete të policisë së Shtetit Merilend. Shkalla e veprimtarisë në NSAASKA është e vështirë të përcaktohet nga të dhëna të paklasifikuara, por një gjë dihet mbi përdorimin e [[elektriciteti]]t nga Qendra Kryesore e NSAASKA-s. Buxheti për elektricitetin i NSAASKA-s i tejkalon 21 milion US dollarët ne vit, duke e bërë atë përvetësuesin e dytë më të madh në Merilend. Fotografi të ndryshme kanë treguar se aty janë 18.000 vende parkimi, megjithëse shumë hamendësime e kanë vlerësuar fuqinë e plotë punëtore të NSAASKA-s rreth dyfishin e numrit të punëtoreve të NSAASKA-s, që janë të shpërndarë në të gjithë botën.
 
Puna e komunikimit të sigurt qeveritar e ka futur NSAASKA-n në fusha të shumta [[Teknologjia|teknologjike]] duke përfshirë skicimin e posaçëm komunikativ [[hardueri]]k dhe [[softueri]]k, prodhimin e përkushtuar të [[Gjysmëpërcjellësi|gjysmëpërcjellësve]] (aty ndodhet një fabrikë e prodhimit të [[Çipi|çipave]] në [[Ft.Meade]]), dhe kërkimin e përparuar [[kriptografia|kriptografik]]. Agjencia bën [[kontrata]] me sektorë privatë në fushat e kërkimit dhe pajimit.
 
==Historia e agjencisë==
===Kriptoanalistë të njohur===
 
==Sistemi i deshifrimit të NSAASKA-s==
 
==E kaluara dhe e tashmja e veprimtarive të SIGINT==
==Shënime==
 
===Kompjuterët e NSAASKA-s===
 
==Lexime të mëtejshme==
 
==Lidhje të jashtme==
* {{en}} [http://www.nsa.gov/ Faqja zyrtare e NSAASKA-s ]
* {{en}} [http://history.sandiego.edu/gen/20th/nsa.html Historia e NSAASKA-s. ]
 
[[Category:Organizata]]