Dallime mes rishikimeve të "Faruk Begolli"

387 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox aktor
[[Figura:FarukBegolli.jpg|right|150px]]
| emri = Faruk Begolli<br>([[1944]] - [[2007]])
'''Faruk Begolli''' ka lindur më [[14 shkurt]] [[1944]] në [[Pejë]], [[Kosovë]], është [[aktor]] nga Kosova. Faruk Begolli vdiq më 23 gusht 2007.në moshën 63 vjeqare duke lënë pas vete shumë role të ndryshme.
| foto = [[Figura:FarukBegolli.jpg|right|150px220px]]
| titulli =
| emri i vërtetë = Faruk Begolli
| ditëlindja = [[14 shkurt]], [[1944]]
| vendlindja = [[Pejë]], [[Kosovë]]
| ditëvdekja = [[23 gusht]], [[2007]]
| vendvdekja =
| role të shquar =
| rroga =
| gjatësia =
| pseudonimi =
| nacionaliteti = shqiptar
| webfaqja =
}}
'''Faruk Begolli''' iindi më [[14 shkurt]] të vitit [[1944]] në [[Pejë]], [[Kosovë]] dhe vdiq më [[23 gusht]] të vitit [[2007]], ishte regjisor dhe një ndër aktorët më të shquar shqiptar të Kosovës, ligjërues në Fakultetin e Arteve në Prishtinë .
 
Ai studioi në Akadimine e filmit dhe theatrit në Beograd.Diplomoi nedhe vitinediplomoi në vitin [[1966]].
 
Faruk Begoli ështëishte një figur e rëndësishme e teatrit dhe kinematografisë në Kosovë. Ai tani punon si pedagog i lëndës së Aktrimit në Fakultetin e Arteve në Prishtinë.
 
== Kinematografia ==
Në Theatrin Dodona së bashku me studentet e tij, ai ka arritur disa rezulltate kështu ata kanë realizuar disa shfaqje të njohura siq janë: '''Profesor... jam talent... se jo mahi''', '''Tregimi zoologjik''', '''Heronjtë e kombit''' pastaj shfaqet si '''Kur kishe mujtë me m’pa, qysh më kishe pa''', '''Iluzionet e dashurisë''' e tjera.
 
 
* '''Kur kishe mujtë me m’pa, qysh më kishe pa''' - dramatizimin, skenografin dhe kostumografin
* '''N’dorë e ka deputeti'''
 
=== KinematografiFilmografia ===
* [[Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna]]
* [[Kur pranvera vonohet]]
 
[[Category:Aktorë shqiptarë]]
[[Category:Biografi shqiptarësh]]
[[Category:Regjisorë shqiptarë]]
[[Category:Lindje 1944]]