Dallime mes rishikimeve të "Ramadan Haziri"

124 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
 
Ramadan Haziri u lind më 10 prill 19201940 në Muhoc të Ferizajt. Mbaroi studimet e larta në Shkencat Historike, në Universitetin e Prishtinës. Një kohë punoi si mësimdhënës në Ferizaj e Kaçanik.
Me politikën antishqiptare të ish Jugosllavisë u ndesh që në vitin e largët 1957. Kjo ishte e vetmja arsyjearsye pse u largua nga puna, pse u burgos disa herë dhe u eliminua nga jeta publike.
U dënua me 12 vjet burg, prej të cilave 6 i mbajti.
Ramadan Haziri startoi me publicistikë:{"Arti i atdhedashurisë" 1999, Tiranë, 1999)Për të vazhduar pastaj në fushën e romanit. Në konkursin letrar të shtëpisë botuese BUZUKU, për romanin "Vrasësit e dashurisë" mori çmimin e tretë.
Aktualisht jeton në Prishtinë.
 
=== Krijimtaria ===
* [["Arti i atdhedashurisë"]], publicistikë, Tiranë, 1999
* [["Moqalet e Sazlisë"]], rrëfime, 2002
* [["Oaza e Ilirisë"]], roman, 2003
* [["Njerëz dhe minj"]], roman, 2004
* [["Streha e shpëtimit"]], roman, 2004
* [["Imazhi i vëllait në sytë e motrës"]],roman, 2005
* [["Ikje tej fatit"]], roman, 2005
* [["Dragoi i shportës]], roman, 2005
* [["Kalorësit e mjegullës I,II,III"]], roman, 2006
* [["Krenaria"]], "Anton Pashku", 2007
* [["Pushka e Hasimes"]], "Anton Pashku", Prishtinë, 2007
* [["Vrasësit e dashurisë"]], "Buzuku",Prishtinë, 2007
 
* [[Arti i atdhedashurisë]], Tiranë 1999
* [[Moqalet e Sazlisë]], 2002
* [[Oaza e Ilirisë]], 2003
* [[Njerëz dhe minj]], 2004
* [[Streha e shpëtimit]], 2004
* [[Imazhi i vëllait në sytë e motrës]], 2005
* [[Ikje tej fatit]], 2005
* [[Dragoi i shportës]], 2005
* [[Kalorësit e mjegullës I,II,III]], 2006
* [[Krenaria]], 2007
* [[Pushka e Hasimes]], 2007
* [[Vrasësit e dashurisë]], 2007
 
 
{{Biografi-cung}}
 
[[Kategoria: Shkrimtar shqiptar]]
((Biografia - cung))
[[Kategoria: Shkrimtar shqiptar]]
77

edits