Dallime mes rishikimeve të "Idajet Sejdiu"

2.100 bytes removed ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
'''Pregaditi - Jetmir Sejdiu'''
 
 
 
'''Jashar Sejdiu(Kengetar) I keshillon kengetaret plagiator'''
 
 
Me vjene shume mire qe shume kengetare nga Kosove me emer i kendojne kenget tona ,por me vjene shume keqe ,me dije apo pa dije nuk permendet autori i kenges ,por e bejne teskst dhe muzike prone te veten .
 
Me vjene keqe se shume kengetare qe kane te kryer akademine e muzikes bejne plagiate te tilla, ne vende qe te ulen dhe te kompozojne nje kenge ,per vete apo edhe per ndonje kengetar tjeter.
 
Ketu shifet nje dembelizem i shume kengetareve tane. Une thash me vjen mire qe kendohen por,j one ate menyre si qe i marin dhe i bejne prone te veten duke menduar se Autori i tyre nuk do ti degjoje.
 
Une personalishte kame biseduar me disa prej tyre,por me jane pergjegjur se” Vallah nuk e kemi ditur se ju jeni autoret e tyre”,nuk i shkone ndermende se ajo kenge ka qene ne audio apo CD dhe aty shkruan shume bukur emer e mbiemer dhe fotoja e kengetarevet,po nejse, ndoshta ndonje dite do te vetedijesohen kur te fuqizohet ndonje ligj per te drejten e autorit.
 
Perseri shume kengetar i kasha bere te ditur se posedojme nje numer te madhe te kengeve ;;kenge te shkruara nga ne si autor me vellaun Idajetin, dhe kenge te mbledhura nga populli,prandaj urdheroni kontaktoni me ne sepse jeni te respektuar nga ne dhe do te ju afrojme ndonje kenge qe do ta keni hallal sepse kjo nuk eshte plagiate,por kenge e dhene me zemer per ju kengetare dhe kengetare qe kengen tetovare e kendoni shume bukur
 
Do te ju mirepresim dhe do te keni rastin te njoftoheni me repertuarin tone,sepse ky eshte nje thesare shume i shtrejte per kombin tone,prandaj popullin tone duhet qe ta ushqejme me kenge te shpirtit shqiptare ,ejo me kenge Kyqe ,te marura nga Magjupet Serbet ,Turqit Jermenet dhe Arabet,ato kenge tua leme atyre sepse vetem ata munde ti kendojne bukur ,sepse e kane te veten ,pra ne duhet ta kendojme bukur kengen tone shqipetrae,qe trevat tona jane shume te pasura me keta kenge,por,duhet te kerkohen.
 
Ne funde I pershendes te gjithe ata qe e adhurojne dhe e kendojne bukur kengen shqipe.
 
'''Te fala,'''
 
'''Jashar Sejdiu
'''
43

edits