Dallime mes rishikimeve të "Idajet Sejdiu"

3.918 bytes removed ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Idajet Sejdiu''' lindi në vitin [[1961]] në fshatin [[Bozovca|Bozovcë]], është këngëtar i muzikës folklorike shqiptare.
'''Biografia e vëllezërve Sejdiu'''
 
== Biografia ==
'''Jashar Sejdiu(.1955)'''
Idajet lindurSejdiu lindi në vitin 1961 në fshatin Bozovcë ,fshat që gjendet thellë në rrënzë të malit Sharr, rjedhin prej njnjë familje të varfur, por,familje fisnike e njohur në këtë fshat si një familje shumë e urtë.
'''Idajet Sejdiu(1961)'''
 
Jashar Sejdiu shkollën katër vjecare e ka kryer në vendlindje, të mesmen-gjimnazin në Tetovë,ku pastaj vazhdojvazhdoi Shkollën e Lartë Komerciale në Pejë.
Të lindur në fshatin Bozovcë ,fshat që gjendet thellë në rrënzë të malit Sharr,rjedhin prej nj familje të varfur por,familje fisnike e njohur në këtë fshat si një familje shumë e urtë.
dhe fisnike.
 
Që në moshën e re, i inspiruar nga gjyshi i tij Jusufi, filloi të këndojë pa përcjellje instrumentale në mungesë të instrumenteve folklorike, por i përcjellur nga dy shokë të tjerë që e mbanin zërrin iso.
Jashar Sejdiu shkollën katër vjecare e ka kryer në vendlindje,të mesmen-gjimnazin në Tetovë,ku pastaj vazhdoj Shkollën e Lartë Komerciale në Pejë.
 
Më vonë kur Idajeti i mbushi të trembëdhjetat u bë krahu Ii djathtë i Jasharit për këngë, këta dy vëllezër u benë shumë të njoftur për një kohë të shkurtër në këtë anë të malësisë së Sharrit apo siqësiç i thonin malesorët e kësajë ane, ana e Rekës së Sharrit,
Qyshë në moshën e re atëherë kur i mbushi të shtatëmbëdhjetat duke u inspiruar nga gjyshi i ti Jusufi,i cili nga këto anë në malësi njihej si këngëtar shumë i mirë dhe e quanin “Bilbili I Malësisë”,Jashari filloi ta ndjek rrugën e tij, filloi që të kendoj por,pa përcjellje instrumentale si i gjyshi I tij sepse edhe ai këndonte pa përcjellje në mungesë të instrumenteve folklorike si Cifteli Sharki etj por, i përcjellur edhe nga dy shokë të tjerë që e mbanin zërrin iso.
 
Më vonë ata migruan në Fshatin [[Reçica e Madhe|Reçicë të Madhe]] të [[Tetovë]]s ku vazhduan e me krijimtarinë e tyre muzikore.
Jashar Sejdiu mësoi shumë këngë nga gjyshi, të cilat ia la trashëgim duke I thanë se:” Ju që të dytë me Idajetin do ti këndoni inshalla në të ardhmen këta këngë, dhe jua la amanet që ti këndoni ashtu si i kamë kënduar unë dhe të parët para meje.e që të këndohen edhe pas juve sepse kjo është pasuri kulturore e një populli.
 
Audio regjistrimet e para sëbashku më vëllaun Idajeti i arriti në stacionin radio-televiziv [[Radio Shkupi]] në vitin 1978 nën produksion të [[Ismail Hoxha|smail Hoxhës]].
Ja disa nga këta këngë të bukura që i ka trashëgu Jashari nga Gjyshi Jusufi:
 
Moj e majrë e hollë e gjatë
Do ta shesë skutacen me krana
Çollo e dashura ime
Kenga e Sylcebegut
Djal more jezit te
Kur ndjeva moj Lule ,dhe shumë e shumë këngë të tjera që janë kenduar nga Jasahr dhe Idajet Sejdiu dhe që ende kanë për tu kënduar.
 
== Sukseset artistike si "Vllezërit Sejdiu" ==
Idajet Sejdiu- ka të kryer shkollën e mesme te Gjimnazit,
Vëllezërit Sejdiu që nga viti 1978, u banëbënë anëtarë të rregullt të ShKA;Shoqatës Kulturoro-Artistike [[Sh.K.A. Xheladin Zeqiri|Xhemail :Zeqiri]] të Tetovës, ku morën pjësë në shumë koncerte dhe festivale të ndryshme anaanë e mbanë vendit tonë[[Maqedonia|Maqedonisë]] dhe në Kosovë .
 
Më vitin 1995 morën pjesë në festivalin [[Oda Dibrane 1995]] ku u shpërblyen si Rapsod më të mirë të festivalit më këngët "[[Ç’ka Tetova që lëshonë Gjamën]]” dhe “[[Jam i lumtur që jamë shqiptarë]".
Më vonë kur Idajeti i mbushi të trembëdhjetat u bë krahu I djathtë i Jasharit për këngë,këta dy vëllezër u benë shumë të njoftur për një kohë të shkurtër në këtë anë të malësisë së Sharrit apo siqë i thonin malesorët e kësajë ane, ana e Rekës së Sharrit,
 
Më vitin 1995 morën pjesë në festivalin :Oda Dibrane 1995: ku u shpërblyen si Rapsod më të mirë të festivalit më këngët ;Ç’ka Tetova që lëshonë Gjamën” dhe “Jame I lumtur që jamë shqiptarë:.Pastaj më vtin 1996 përsëri në festivalin ;[[Oda Dibrane 96]] kënga”kënga ”[[Kur kam qenë një herë më i rri”rri]]” u shpall si këngë më e mirë në festival. Po këtë vitë morën pjesë edhe në festivalin që u mbajte në Preshëve ,ku u vlerësuan si dueti më i mirë në Festival me këngën ;”Malloja”[[Malloja bylikin Shullanit”kjoShullanit]]” kjo ishte një këngë Kërcovare.
Më vonë ata migruan në Fshatin Recicë të madhe të Tetovës,ku atje vazhduan edhe më tepër me krijimtarinë e tyre muzikore,kështu që me ndihmën e një gazetari Për bujqësi e Fshat pranë Radio Shkupit Enver Murati,arijtën që në Radio shkup ti bajnë edhe incizimet e para të këngëve të tyre të bukura ,për të cilat këta dy vëllezër entuziastë të këngës burimore andronin ç’do herë,pra,Andra ju bë zhgjëndër.kështu që incizimet e para i bënë në vitin 1978,ku si producentë i këgëve të tyre ishte kompozitori i mirënjohur shqiptar Ismail Hoxha,tani i ndjer
 
Në vitin 2000 patën një turne Nëpër skandinavi ku u pritën shume mirë nga shqiptarët që punojnë atje, dhe shumë e shumë suksese të tjera ...
 
Kur Ismail hoxha I dëgjoj këta këngëtare për së pari herë,i mahnitur nga zeri I tyre të këngetarit dhe jehona e dyzëshmërise së tyre, tha;”Ja pra sot po inçizoj bilbilat e malësisë së Tetovës ,prej të cilëve do të këndohën këngë e këngë të bukura tetovare që deri më tani nuk janë dëgjuar” dhe këta këngëtare do ti kem Ambasadorë të këngës në këto anë” ,dhe ashtu ndodhi,
 
Vëllezërit Jashar dhe Idajet Sejdiu prej atëherë bënë shumë incizime në Rdio Shkup, afro 250 këngë ,pastaj bënë edhe filmime të shumë këngëve të tyre në TV Shkup dhe TV Prishtinë,.
 
Repertuari I tyre çdo ditë e më tepër shtohej më këngë të reja,ata për veç që këndonin këngë të mbledhura nga populli veçanërishtë nga Malësia ,filluan të meren edhe me krijimtari që këngët ti shkruajnë vetë ,si psh,Këngë Gurbeti,Këngë dashurie –idilike,këngë Sociale etj,
Ja pra disa nga këta këngë që I shkruajten këta dy vëllezër;
 
E mora koferin
Unë do të shkoj në gurbet
Çohu Emine se na dul sabahi
Unë nji molle e ti nji dardhë,
Ani moj ti çiko,
Mali Sharr zanin lishon,
Këngë për Universitetin e Tetovës
Po na vjenë armiku n’Konak etj
 
Krijimtarija e tyre muzikore është shumë e begatshme ,deri tani kanë të shkruar dhe të mbledhura afro 400 Këngë,kanë të incizuara mbi 8 Albume muzikore ;këngë folklorike dhe popullore.poashtu edhe një DVD të titulluar “Këndon Tetova me Vëllezërit Sejdiu”.
 
Vëllezërit Sejdiu përvec që këndojnë, ata luajnë shumë bukur edhe në instrumente folklorike si : Sharki,Fyell.Def,dhe Çifteli .
 
Nga e gjithë krijimtarija e tyre Jashar Sejdiu është duke pregaditur një libër për botim me shumë këngë të tyre,që me siguri këta këngë do ta begatojnë edhe repertuarin e shumë këngëtarevë të tjere që e këndojnë këngën e mirëfilltë shqipe,ku do të ketë këngë të mbledhura nga treva e Tetovës, vecanërisht nga malësia, si dhe shumë këngë të shkruara nga këta dy vëllezër.
 
Të shpresojmë që sa më shpejtë të del ky libër në dritë dhe me siguri do të jetë me të vertët një pasuri e jonë kulturore me keto këngë të bukura të stilit të këtyre dy vëllezërve Tetovar, Jashar dhe Idajet Sejdiu
 
Mos të harojmë se edhe tani shumë këngë të tyre këndohen nga këngëtarë të tjerë shqiptar nga gjithë trojet shqiptare,si psh.këngët:
 
Moj e majre e hollë e gjatë
Në Ballkon moj,ta pash shtatin
Unë nji mollë e ti nji dardhë,
O pampur tu këputshin telat etj,etj.
Edhe më tutje deshirojmë që nga vëllezërit Sejdiu të dëgjojmë këngë të bukura ,Albume të reja,Video incizime etj
 
 
 
 
'''SUKSESET E VELLEZERVE SEJDIU'''
 
Vëllezërit Sejdiu që nga viti 1978,u banë anëtarë të rregullt të ShKA;Xheladin Zeqiri : të Tetovës,ku morën pjësë në shumë koncerte dhe festivale të ndryshme ana e mbanë vendit tonë dhe në Kosovë .
Më vitin 1995 morën pjesë në festivalin :Oda Dibrane 1995: ku u shpërblyen si Rapsod më të mirë të festivalit më këngët ;Ç’ka Tetova që lëshonë Gjamën” dhe “Jame I lumtur që jamë shqiptarë:.Pastaj më vtin 1996 përsëri në festivalin ;Oda Dibrane 96 kënga” Kur kam qenë një herë më i rri” u shpall si këngë më e mirë në festival.Po këtë vitë morën pjesë edhe në festivalin që u mbajte në Preshëve ,ku u vlerësuan si dueti më i mirë në Festival me këngën ;”Malloja bylikin Shullanit”kjo ishte një këngë Kërcovare.
Në vitin 2000 patën një turne Nëpër skandinavi ku u pritën shume mirë nga shqiptarët që punojnë atje, dhe shumë e shumë suksese të tjera ...
Vëllezërit Sejdiu edhe sot e kësaj dite janë anëtarë të Sh.K.A, “Xheladin Zeqiri “të Tetovës
që këta dy vëllezër që janë legjendë e gjallë e këngëve të bukura të trevave të Maqedonisë perendimore,të kenë jetë të gjatë dhe shëndet ,dhe të kemi edhe shumë albume të reja dhe incizime të tjera nga këta dy bilbila tetovarë.
 
[[category:këngëtarë shqiptarë]]
 
'''Pregaditi - Jetmir Sejdiu'''