Ndryshimi mes inspektimeve të "Shën Elena"

13 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Sh.Elena'''.- është vullkan aktiv veri-perendim të shtetit Ëashington,të SHBA-ve.Vullkani I cili pushoi nga viti 1857, filloi të tregoj shenja të aktivitetit në vitin1980, kur...)
 
'''Sh.Elena'''.- është vullkan aktiv veri-perendim të shtetit ËashingtonVashington,të SHBA-ve.Vullkani I cili pushoi nga viti 1857, filloi të tregoj shenja të aktivitetit në vitin1980vitin 1980,atëherë kurë magma filloi të krijoj shtypje në brendësi të vullkanit dhe ta ngritë malin. Shkencëtarët e kan vrejt ngritjen e malit 150 cm në ditë dhe kan paralajmëruar se kjo mund të shkaktoj erupcion, dhe askush nuk ka mund të parasheh nji eksplodim të fuqishëm sa një bombë prej 10-të megaton. Gjithëqka ka filluar 18 mars të vitit 1980, në ora 20 e 32 min. dhe vazhdon edhe sot.