Ndryshimi mes inspektimeve të "Shën Elena"

53 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Sh. Elena u zhvendos tek Shën Elena. Arsyja)
'''Sh.Shën Elena'''.- është vullkan aktiv në veri-perendim të shtetit Vashington[[Uashington]], SHBA-ve[[ShBA]]. Vullkani I cili pushoi nga viti 1857, por filloi të tregoj shenja të aktivitetit në vitin 1980, atëherë kurë magmallava filloi të krijoj shtypje në brendësi të vullkanit dhe ta ngritë malin. Shkencëtarët e kan vrejt ngritjen e malit 150 cm në ditë dhe kan paralajmëruar se kjo mund të shkaktoj erupcion, dhe askush nuk ka mund të parasheh nji eksplodim të fuqishëm sa një bombë prej 10-të megaton. Gjithëqka ka filluar 18 maj të vitit 1980, në ora 20 e 32 min. dhe vazhdon edhe sot.
 
Shkencëtarët e kan vërejtur ngritjen e malit për 150 cm në ditë dhe kan paralajmëruar se kjo mund të shkaktojë erupcion, dhe askush nuk ka mundur të parasheh një eksplodim të fuqishëm sa një bombë prej 10-të megaton. Gjithëçka ka filluar më [[18 maj]] të vitit [[1980]], në ora 20 e 32 min dhe vazhdon edhe sot.
 
[[category:vullkane]]