Ndryshimi mes inspektimeve të "Luçano Pavaroti"

204 bytes added ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Image:Luciano Pavarotti 15.06.02 cropped.jpg|thumb|180px|''Luçano Pavaroti'']]
'''Luciano Pavarotti''' (''Luçano Pavaroti'')(October' ([[12 tetor]], [[1935]]September [[6 shtator]], [[2007]]) është [[tenori]] më i famshëm [[italia]]n i tridhjetë viteve të fundit si edhe [[këngëtari]] më i famshëm jo vetëm në botën e [[opera]]s, por ndër të gjitha [[Zhanri|zhanret]] . KaPavaroti lindur me [[12 tetor]] [[1935]]lindi në [[Modena]] ([[Emilia-RomagnaRomanja]]), [[Italia|Italinë]] e veriut, dhe vdiq poaty.
 
Babai i tij ishte këngëtar [[Amatori|amator]] me nje farë [[Dhuntia|dhuntie]], në ushtri shërbeu si furrëtar.
Në vitin [[1956]] Pavaroti ka studiuar me [[tenori]]n [[Arrigo Pola]] dhe për një kohë të shkurtër me M° Ettore Campogalliani në [[Mantova]].
 
Pavaroti këndoi për herë të parë në botën e [[opera]]s më [[29 prill]] [[1961]], në [[roli]]n e Rodolfos në ''[[La BohèmeBohema]]'', në [[teatri]]n e operas të [[ReggioRegjo Emilia]]s.
 
[[Debutimi]] në [[USA]] nuk vonoi të mbërrinte dhe kështu në [[Shkurti|shkurt]] të vitit [[1965]], në [[Miami]] ([[Majemi]]) këndoi së bashku me [[soprano]]n [[Joan Sutherland]] (Xhoen Sadhërlend), në operan ''[[Lucia di Lammermoor]]''.
* Pavarotti greatest hits - the ultimate collection (1997)
* Luciano Pavarotti - Ti adoro (2003)
==Thënie==
* « Mendoj që një jetë për muzikën është një jetë e kaluar mirë dhe dhe kjo është ajo që unë i jam përkushtuar. »
==Shiko edhe==
* [[Tre Tenorët]]