Dallime mes rishikimeve të "Erich Kästner"

29 bytes removed ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Adding: bg, bs, cs, da, de, en, eo, es, fa, fr, ga, he, hr, hu, it, ja, ko, lb, nl, no, pl, ro, ru, sv, tr)
No edit summary
{{Infobox shkrimtar
| emri = Erich Kästner
| foto = [[Figura:ErichKästner.jpg|200px]]
| titulli =
| emri i lindjësvërtetë = Erich Kästner
| ditëlindja = [[23 shkurt]] [[ 1899 ]]
| vendlindja = [[Dresden]]
| ditëvdekja = [[29 korrik]] [[1974]]
}}
 
'''Erich Kästner''' ([[ sqsqt.]] '''Erih Kestner''') lindi më [[23 shkurt]] të vitit 1899 në [[Dresden]] dhe vdiq më [[29 korrik]] të vitit 1974 në [[München]], ([[Gjermani]]). Ishte shkrimtar, skenarist dhe kabaretist gjerman. Ai ishte i njohur për stilin e të shkruarit me humor, për poezit e tij bashkëkohore si dhe për një numër të madh të librave për fëmijë.
 
== Biografia ==
24.783

edits