Dallime mes rishikimeve të "Njësia administrative Maqellarë"

 
== Historia ==
Komuna e Maqellares ka nje histori te vjeter. Per arsye te pozites gjeografike, kjo zone ka qene shesh betejash dhe lufterash.
Komuna e Maqellares ndodhet ne Luginen e Drinit dhe ka nje siperfaqe te konsiderueshme toke te punueshme.
Rrenojat e nje prej kalave te kohes se Skenderbeut ndodhen ne fshatin Grazhdan. Komuna e Maqellares nuk i ka shpetuar pushtimeve te huaja si ato turke, serbe, italiane dhe gjermane. Banoret e kesaj treve patriotike i kane dal zot vendit te tyre dhe nuk u jane gjunjezuar pushtuesve dhe per pasoje mjaft prej tyre kane dhene heroikisht jeten. Pushtuesit serbe ne vitin 1913 dogjen shtepi dhe terrorizuan popullaten duke vrara te rinj dhe te moshuar ne sy te femijeve dhe grave te tyre.
Mjaft te rinj u rreshtuan ne lufte kunder pushtuesve italiane dhe gjermane nga e cila humben jeten si heronj mjaft te rinj dhe te reja.
 
== Demografia ==
Anonymous user