Dallime mes rishikimeve të "South Park"

91 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
== Origjina ==
Autorët, Trez[[Trey Parker]] dhe [[Matt Stone]], që në fëmijëri vizatonin figura dhe historira për të qeshur. Pasi talenti i tyre u zbulua me filmin e shkurtër të tyte Jesusi Kundër Frosti,Brian Graden, drejtori i FOX, e pa atë në 1995 dhe në 1997 ato filluan të punonin për Comedz Central, dhe ato filluan të bënin episodet e para të "South Park".
 
== Historia ==
South Park filloj me episode të shkurtra ku talleshin personazhe si [[Jezusi]], [[Satanaja]] dhe [[Babagjyshi]] i vitit të ri. Më vonë u krjiuan personazhet e rëndsishme.
 
== Personazhet ==
South Park filloj me episode të shkurtra ku talleshin personazhe si Jezusi, Satanaja dhe Babagjyshi i vitit të ri. Më vonë u krjiuan personazhet e rëndsishme
Erik* Kartman-Eric Theodore Cartman: Një djal i shëndoshë, ai që përdor më shumë llafe të pista. Ai shan gjitmonë Kajlin, duke kënduar këngën "Mami i Kajlint është një kurve e madhe". Në filmin e South parkut zbulohet se mami i tij ka bërë disa video pornografike gjermane.
 
* Kyle Brofloski-Broflovski: Një djalë i qetë që nuk shanë shokët, por që është viktimë e Erik Kartmanint gjithmonë. Mami i tij është shumë e rreptë.
== Personazhet ==
Stanlei* MarshStanley (Stan)- Marsh: tjetër personazh i south parkut, shoku i erikut dhe stanit
 
Kenni* Kenneth (Kenny) McCormick: McKorikk-personazh i çuditshëm, gjithmonë vesh një kapuç portokalli në kokë. Ai vdes në mënzrëmënyrë të ndryshme në gati çdo episod të south parkut.
Erik Kartman- Një djal i shëndoshë, ai që përdor më shumë llafe të pista. Ai shan gjitmonë Kajlin, duke kënduar këngën "Mami i Kajlint është një kurve e madhe". Në filmin e South parkut zbulohet se mami i tij ka bërë disa video pornografike gjermane.
Kyle Brofloski- Një djalë i qetë që nuk shanë shokët, por që është viktimë e Erik Kartmanint gjithmonë. Mami i tij është shumë e rreptë.
Stanlei Marsh (Stan)- tjetër personazh i south parkut, shoku i erikut dhe stanit
Kenni McKorikk-personazh i çuditshëm, gjithmonë vesh një kapuç portokalli në kokë. Ai vdes në mënzrë të ndryshme në çdo episod të south parkut.
 
== Animimi ==
Për të animuar serialin u përdoren disa kartona të prera, ose programe si CorelDraw[[CorelDRAW]], të animuara me [[Maya (software)|Maya]] ose [[PowerAnimator]].
 
Për të animuar përdoren disa kartona të prera, ose programe si CorelDraw, të animuara me Maya ose PowerAnimator.
 
== Muzika ==
Muzika luhet nga disa bandabendendrzshmendryshme.
 
Muzika luhet nga disa banda të ndrzshme.
== Kontraversitetet ==
 
== Shpërblimet ==
South Park u shpërblzeshpërblye shpesh si seriali më i parë nga adoleshentët.
 
== SeritëEpisode ==
South Park u shpërblze shpesh si seriali më i parë nga adoleshentët.
 
== Seritë ==
 
Janë bërë 233 episode deri tashti dhe një film.
==Filmi==
 
== Filmi ==
Filmi flet për katër personazhet kryesore që mësojnë llafet e pista duke parë një film të aktorëve kanadey Tarrasi dhe Bombaçiu. Kështu mamatë e fëmijëve të South Parkut, me në krye mamin e Kajilit, I shpallin luftë Kanadasë. Filmi është i mbushur me pjesë komike si ajo e seksit midis Saddam Hussenit dhe Satanasë.
 
24.783

edits