Dallime mes rishikimeve të "Mareja"

6 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
<!-- Përmbajtja e artikulli -->
'''Mareja''' ( lat. Arbutus unedo L.) ose si i thon në krahina të ndryshme : kucumare, koçinare, mare (Durrës), marezë (Fier), është antare në grupi '''[[Arbutus]]'''. Kjo bimë është gjithmon e gjelbërt dhe lulëzon si tufë në një lartësi 3m ose si pemë me lartësi 5m.
Në muajt e vjeshtës qesin frutat, dhe arrin madhësin deri në 2,5cm. Frutet mund të hahen por nuk kanë shije për këtë edhe emri latin "unedo", çka d.m.th janë shumë të thapta.