Dallime mes rishikimeve të "Samoili"

5 bytes removed ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Samoilli u zhvendos tek Samoili. Arsyja)
No edit summary
[[Image:Samuil Fortress.jpg|thumb|right|200px|Samoilli]]
 
'''SamoilliSamoili''' ([[bullgarisht]]: Самуил) është mbret i [[Bullgaria|Bullgarisë]], qeverisi nga viti 997 deri ne vitin 1014, ka themeluar dinastinë – [[Comitopuli]].
 
SamoilliSamoili është djali më i vogël i qeveritarit të një nga rrethet e shtetit Bullgar – Komitit Nikoll. Për herë të par emri i tij përmendet përgjatë ngjarjeve të vdekjes së mbretit Petro І (970) dhe pushtimit nga vizantët të kryequtetit Bullgar Presllav, ku “Davidi, Majsiu, Aroni dhe SamoilliSamoili, djemtë e një nga komitëve të fuqishëm bullgarë, të cilët patën parashikuar kryengritje dhe buntuan shtetin Bullgar”. Së bashku me vëllezrit Samoilli filloi betejë me imperinë Vizante, falë të cilës shteti Bullgar ekzistoi edhe katër dhjetevjecarë të tjera.
 
Edhe pse SamoilliSamoili qeveriste Bullgarinë që prej vitit 991 kur imeratori vizant Vasili II, vrasësi bullgar morri peng mbretin e fundit bullgar, [[Roman І|Romanin]], ai (Samoilli) shpallet mbret në vitin 997, kur Romani vdiq në erësirë në Kostandinopoll.
 
Samoilli bëri shumë beteja me imperinë Vizante dhe shumë prej tyre pati fituar. Në verën e vitit 1014 u thye nga Vasili II, jo larg na qyteti i sotëm Petric, R. Bullgarisë. Sipas hronologëve vizantët morën peng 15 000 ushtarë bullgarë dhe me urdhër të imperatorit i verbuan, ku në çdo të qindin mbetej një me një sy që ti sherbejë për udhëheqës. Ne atë gjendje u dërguan para mbretit të tyre, i cili pasi i pa vdiq na infrakti.
 
Pas vdekjes së tij në frontin bullgar u kurorëzua djali i tij [[Gavril Radomir]] (1014-1015).
Kryeqytet i mretit SamoillSamoil ishin Prespa dhe Ohri, që është një nga shkaqet e disave prej hisorikëve të R. Maqedonisë të transferojnë realitetet e sotme politike mbi historinë dhe të shpallin shtetin e Samoillit për shtet maqedonas dhe Samoillin për mbret maqedonas.
 
== Literatur==